HaberSağlık

Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası

Dün akşam Dr. Fahrettin Koca Covid- 19 için Türkiye’ ye getirilen aşılardan kendisine de bir doz yaptırdı. Bugün  tüm Türkiye’ de Covid – 19 aşısı sağlık çalışanlarından başlanarak  hastanelerde  yapılmaya başladı. Herkesin aklında bazı sorular . Bu sorulardan   başta gelen ” ben ne zaman korona aşısı olabilirim ”  ve ya korona aşısının yan etkileri  var mıdır ? Sağlık bakanlığı bu konuda bir websayfası oluşturmuş  ve  tüm soruları yanıtlamıştır.

Korona Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Büyükten  küçüğe  şu an herkesin merak ettiği  korona başvurusu nasıl  yapılır konusu oldu. Aşağıdaki Sağlık Bakanlığının yayınladığı videoyu izleyerek; ” Covid -19 aşısı nasıl olunur, kimlere aşı yapılacak, korona aşısı sırası, aşı sonrası yapılması gerekenler ”  gibi  sorularınızın  yanıtlarını alabilirsiniz.

Covid 19 Aşısı Sırası Nasıl Olacak ? Kimlere Aşı  Yapılacak ? 

Aşı sırası  herkesin medyadan takip ettiği gibi  ilk önce sağlık  çalışanlarına yapılacak. Daha sonra da kritik ve bulaş sayısı riskli ve yüksek  olabilecek iş alanlarına doğru olacak.

Aşılama sırası 4 Aşamada olacak

 1.  Aşama  Covid 19 Aşısı : Sağlık Çalışanları ve Yaşlılar ( 65 yaş Üstü yaş sırasına göre büyükten küçüğe )
 2.  Aşama Covid 19 Aşısı : Çeşitli bakanlıklar , Hükümlüler  ve Hızlı Tüketim Gıda zincirinde  çalışanlar
 3.  Aşama Covid 19 Aşısı : Kronik hastalığı Olanlar ve Diğer geriye kalanlar
 4.  Aşama  Covid 19 Aşısı  : Zamanında aşısını olmayanlar.

Aşağıdaki görselden ne zaman size  korona aşısı sırası  geleceğini görebilirsiniz.

Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası 2

 

Yapılacak Covid 19 Aşısı Çeşitleri Nelerdir ? 

 • Hastalığa neden olmayan ancak bağışıklık yanıtı oluşturan etkisizleştirilmiş virüs içeren aşılar (İnaktif aşılar).

 • Hastalığa neden olmayan ancak bağışıklık yanıtı oluşturan zayıflatılmış virüs içeren aşılar (Canlı atenüe aşılar).

 • Güvenli bir şekilde bağışıklık yanıtı oluşturmak için COVID-19 virüsünün yapısını taklit eden protein parçalarını kullanan protein bazlı aşılar.

 • Güvenli bağışıklık yanıtı oluşturmak için COVID-19 virüsünün RNA parçacıklarını taşıyan hastalık yapıcı etkisi olmayan virüslerin kullanıldığı viral vektör aşıları.

 • Kendi başına güvenli bağışıklık yanıtı oluşturan protein üretmek için genetik olarak tasarlanmış RNA ve DNA parçacıklarını kullanan son teknoloji bir yaklaşım olan m-RNA ve DNA aşıları.

Korona Aşısının Yan Etkisi  Var Mı ? 

Sağlık bakanlığı tarafından verilen Covid-19 aşısı yan etkileri aşağıdaki gibidir.

Yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

Korona Aşı Olan Sayısı Nedir ? 

Sağlık bakanlığı tarafından açılan Covid-19 aşı sayfası sayesinde anlık olarak aşılanan birey sayısını takip edebilmeniz  mümkündür. Sürekli güncellenen sayılar  Sağlık Bakanlığı Covid-19 Aşı Sayfası‘ nda anlık olarak görüntülenmektedir.

 

Yeni covid-19 aşısının vatana millete hayırlı ve sağlıklı  günler getirmesini temenni ederiz.

İlgili Makaleler

50 Yorum

 1. Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 2. Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 3. Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 4. Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 5. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 6. Kırklareli şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 7. Haber kategorisinde yazmış olduğunuz Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 9. Haber kategorisinde yazmış olduğunuz Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 10. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 11. Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 12. Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 13. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 14. Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 15. Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusunda çok yazı okudum ama Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 16. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 17. Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusunda çok yazı okudum ama Covid19 Aşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona Aşı Sırası konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.