Bilgi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Nedir, Tanımı ve Hakkındaki Herşey

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Nedir, Tanımı ve Hakkındaki Herşey

16 Nisan 2017 referandumu ile Türkiye Cumhuriyetinin yönetimi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak belirlenmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dünyadaki uygulamalar ve Türkiye’nin gereksinimleri, dinamikleri dikkate alınarak hazırlanmış, özgün ve demokratik bir Cumhuriyet modelidir.

Yeni sistemde yürütme yetkisi, halkın oyuyla seçilen, devletin başı olan Cumhurbaşkanına verilmiştir.

Yasamaya ilişkin, kanun koyma, değiştirme ve kaldırma yetkileri ise TBMMtarafından kullanılmaktadır.

Cumhurbaşkanı ve Meclis’in görev sürelerinin 5 yıl olarak belirlendiği yeni sistemde, Cumhurbaşkanı ve TBMM seçimleri 5 yılda bir aynı gün yapılacak, bir kişi en fazla iki dönem Cumhurbaşkanı seçilebilecektir.

Milletvekili seçilme yaşı 18 olup, gençlerin siyasette ve politika belirleme sürecinde daha etkin olmaları sağlanmıştır.

Anayasa’nın yargının bağımsızlığını düzenleyen maddesine “tarafsız” ibaresi de eklenerek yargı erkinin bağımsız ve tarafsız olması sağlanmıştır.

Yeni yönetim modeli ile yalın, makamların azaldığı, yeniliklere hızlı adapte olan, insan kaynağının gelişmesine imkan sağlayan, dijital dönüşümü gerçekleştiren, karar alma süreçlerini hızlandıran, küresel rekabet gücünü yükselten, ortak aklı kurumsallaştıran, yetki ve sorumlulukları net bir yapı ortaya konmuştur.

 

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Kırıkkale şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  2. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Nedir, Tanımı ve Hakkındaki Herşey konusunda çok yazı okudum ama Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Nedir, Tanımı ve Hakkındaki Herşey konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  4. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  7. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  8. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Nedir, Tanımı ve Hakkındaki Herşey konusunda çok yazı okudum ama Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Nedir, Tanımı ve Hakkındaki Herşey konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  9. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Nedir, Tanımı ve Hakkındaki Herşey konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

  10. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Nedir, Tanımı ve Hakkındaki Herşey konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu