İş Fikirleri

Direksiyon Dersi Vererek Para Kazanmak

Her insan belli bir yaşa geldikten sonra ehliyet almak araba kullanmak ister. Özellikle günümüzde araba kullanmak bir tercih noktasından çıkmış ve zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü işe veya okula gitmek, seyahat etmek, acil durumlarda aile bireylerinden birini hastaneye yetiştirmek gibi durumlar için araba kullanmak bir zorunluluktur.

Ülkemizde 18 yaşından sonra her birey ehliyet için başvuru yapabiliyor. Ehliyet almak için ilk önce hem teorik hem de pratik bilgileri öğrenmek gerekir. Bu bilgileri veren kurumlara başvurup derslere katılarak bu eksikleri gidermek ve sınava hazırlanmak gerekmektedir. Ehliyet sınavları iki aşamalıdır. İlk önce teori sınavı yapılır.

Sınavdan yeterli puanı alan adaylar bu sefer direksiyon sınavı için hazırlanırlar. Sürücü kurslarında ki hocalar direksiyon sınavında size gerekli olan bütün bilgileri ve tecrübeleri aktarmak için vardır. Özellikle daha önce hiç araba kullanmamış adayları normal bir sürücü gibi trafiğe çıkacak seviyeye getirmektedirler.

Bu hocalar daha önce gerekli eğitimleri tamamlayıp, sertifikalarını almış kişilerdir. Bu işi bir meslek gibi yapmaktadırlar. Ehliyet sınavına girecek adaylara ders vererek ve pratik yaptırarak para kazanmaktadırlar.

Kimler Direksiyon Eğitmenliği Yapabilir?

Bu işi hem tam zamanlı hem de part time yapmak kişinin isteğine kalmış bir şeydir. Eğitmen olabilmek için ilk önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen kurslara katılmak ve eğitimleri bitirdiğine dair sertifika almak gerekmektedir. Bu kursu ve gerekli sertifikayı aldıktan sonra sürücü kurslarına başvuru yaparak iş başvurusu yapabilirsiniz. Araba kullanmayı seven biriyseniz ve bilgilerinizi başkalarına aktarma yeteneğine sahipseniz bu işi yapmamanız için hiçbir neden yoktur.

Direksiyon Eğitmeni Ne Kadar Kazanır?

Bu işte ki kazanç miktarı sizin ayıracağınız zamana bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca eğitimi bir kurumun altında mı ya da özel olarak mı vereceğinizde önemlidir. Çünkü sürücü kursları direksiyon eğitmenlerine genellikle asgari ücret ödemektedirler. İnternet üzerinden ilan vererek müşteri bulmanız ve fiyat politikanıza göre aylık kazancınız artabilir. Adaylar için her saat başı 50 ile 250 lirası değişen bir ücret belirlenmektedir. Tecrübenize ve elinizde ki adaylara bağlı olarak aylık ücretiniz değişebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu