Sağlık

Diş Eti Nedir? Çekilmesine Ne İyi Gelir?

Diş eti nedir? Diş eti dişimizin görülen kısmı dışında alt tarafta bulunan diş kökünün orayı kaplayan pembe renkli bir dokudur. Dişleri kaplayan bu doku üzerinde dişimize ve oradaki dokuya zarar veren diş eti çekilmesi meydana gelmektedir. Meydana gelen diş eti çekilmesi nedir, nasıl olur? Diş etimizde oluşan bir enfeksiyon sonrası meydana gelen bu sağlık sorununda zamanında tedavi edilmediği zaman dişlerimi kaplayan doku üzerinde çekilme meydana gelir ve diş sağlığımıza zarar verir.

Diş Eti Nedir?

Oluşabilecek bu ve bunun gibi diş sağlığı sorunlarını önceden fark etmek ve sağlıklı dişlere sahip olmak için yapmamız gereken 6 ayda bir diş hekimleri tarafından kontroller yapılmalı ve diş sağlığımıza zarar verecek şeylerden uzak durmaktır. Eğer diş etimizde yaşadığımız diş eti çekilmesi sorunu sonrası doktora gitmeden kendi başımıza yapacağımız tedavi yöntemleri ile diş sağlığımıza daha büyük zararlar verebiliriz.

Diş Eti Nedir? Çekilmesine Ne İyi Gelir? 1

Yaşayabileceğimiz diş eti çekilmesi soruna ait tedavi yöntemleri olarak bitkisel ve ilaç destekli tedavi vardır. Diş eti çekilmesinin doğru tedavisi medikal yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Diş eti nedir?

Diş Eti Nedir? Tedavi Yöntemleri

Düzenli diş taşı temizliği ve rutin hekim kontrolü,

Doğru teknik ile diş fırçalama,

Klorheksidinli veya reçeteli gargaralar,

Antibiyotikler,

Diş köklerine ve kemik doku greftlerine erişmek için yapılan diş eti çekilmesi ameliyatı,

Tunnel operasyonu,

Küretaj tedavisi,

Diş Eti Nedir? Çekilmesine Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Yaşadığımız diş eti çekilmesi sorunu sonrası tedavi olarak ilaç tedavisi, medikal tedavi ve bitkisel tedavi yöntemi vardır. Diş etimize iyi gelen bu bitkileri tedavi yöntemi olarak kullanmadan önce diş hekiminiz ile konuşup onun görüşünü aldıktan sonra uygulamak sağlığınız için daha iyi olur. Bilmeden yapacağınız bir yöntem ile dişlerinizde ve diş etinizde daha kötü sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Diş Eti Nedir? Çekilmesine İyi Gelen Bitkisel Yöntemler

Diş Eti Nedir? Çekilmesine Ne İyi Gelir? 2

Yağ Çekme

Yağ çekme yönteminde diş etimize faydalı gelen bitki olarak hindistancevizine ait yağı kullanıyoruz. Burada yapacağımız işlem hindistan cevizine ait yağı ağzımıza bir çorba kaşığı olacak şekilde alarak 20 dakikaya yakın bir sürede ağızda çalkamala işlemdir. Yaptığımız bu işlem sonrası ağzımızı duruluyoruz. Bu yöntem ile ağzımızın içinde bulunan diş etimizi ve diş minemize zarar bakterilerin hindiscevizi yağının özelliği ile zarar veren bakterileri öldürmesini sağlıyoruz. Son zamanlarda faydalı olarak görülen bir doğal tedavi yöntemidir.

Okaliptüs Yağı

Hindistan cevizi yağında yaptığımız işlemin aynısını uygulayarak Okaliptüs yağının sağladığı hasar diş etlerini tedavi etmeye ve dokunun büyümesi sağlayan bir diğer doğal yöntemdir.

Tuz

Genellikle diş eti iltihaplanmasın en çok kullandığımız yöntem olan “Tuz” yöntemi ile bir bardak içine su ve tuz karışımıyla ağız içinde gargara yapılmaktadır. Yapılan gargara yaklaşık 30 saniye sürmelidir ve işlem sonrası temizlenip iyice durulanması gerekir. En basit tedavi yöntemlerinden biri diyebiliriz.

Yeşil Çay

Yeşil çay diyet yapanların, sinir hastası olanlar tarafından ve birçok soruna karşı içinde bulundurduğu vitaminler ile şifa olmayı başaran yeşil çay son zamanlarda yapılan araştırmalar sonrası diş ve diş eti sağlığına iyi geldiği ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonrası günde en az bir ya da iki fincan yeşil çay tüketiminin diş sağlımızda olacağını ve daha sağlıklı diş etlerine ve dişlere sahip olabileceğimiz gösteriyor.

Aloe Vera

Yıpranmış hücreleri yenileme özelliği ile daha çok cilt üzerinde kullanılan Aloe vera tedavi yöntemi diş tedavisinde denendi. İçerisinde bulunan madde ile diş eti problemi çekenler için yapılan araştırmalar sonucu aloe vera içerisinde bulundurduğu hücre yenileyen bakteri ile diş eti problemi çekenlere şifa olacak.

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  2. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  3. Iğdır şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu