istanbul masöz
Sağlık

Disleksi Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

Disleksi Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

Disleksi, bir çeşit öğrenme bozukluğu olarak tanımlanır. Öğrenme ve konuşma eylemleri pratik bir şekilde yapamayan kişilerde genellikle disleksi durumuna rastlanılır. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklarda matematik ve yazı yazma alanında baş gösteren bu durum, çocuğun yaşıtlarına oranla daha geç öğrenme belirtisi göstermesi ile gözlemlenebilir. Fakat her ne kadar öğrenme bozukluğu olarak kabul edilse de disleksi kesinlikle bir hastalık değildir ve çocuğun zekası ile ilgili herhangi bir olumsuzluğa işaret etmez.

DİSLEKSİ HANGİ DURUMLARDA ORTAYA ÇIKAR VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Disleksi, genellikle doğuştan gelen bir öğrenme bozukluğudur. Doğumdan önce, doğum sırasında ve doğumdan sonra olmak üzere üç gruba ayrılan bu durum, daha çok genetik faktörler ve hamilelik esnasında yetersiz ve sağlıksız beslenme sonucunda ortaya . Ayrıca doğumdan sonra bebekte gözlemlenen yüksek ateş rahatsızlığı da disleksi sebebi olabilir.
Çocuklarda disleksi genelde çabuk farkına varılan bir durumdur. Çocuğun konuşma zorluğu çekmesi, okuldaki yaşıtlarına oranla geç kavrayıp öğrenebilmesi ve yazı yazarken yaşadığı zorluklar bu öğrenme bozukluğunun belirtilerinin başında gelir. Eğer çocuğunuz hecelemede zorluk yaşıyorsa, yön kavramı gelişmiyorsa, bazı kelimeleri defalarca yanlış yazıyorsa ya da bazı kelimeleri aklında tutmakta zorlanıyorsa disleksi durumu söz konusu olabilir. Elbette böyle durumlarda bir uzman tarafından teşhis konulması da oldukça önemlidir. Ayrıca disleksi belirtileri yine uzman yardımı ile en aza indirilebilir.

DİSLEKSİ BİR ZEKA GERİLİĞİ DEĞİLDİR!

Her ne kadar sorun öğrenme bozukluğu ve yaşıtlara oranla basit kavramları geç idrak edebilme gibi gözükse de disleksi kesinlikle bir zeka geriliği olarak görülmemelidir. Bu durum pek çok bilim insanında ve başarılı iş insanları ya da yazarlarda da gözlemlenmiştir. Örneğin ünlü bilim insanı Einstein de öğrenme bozukluğuna sahiptir ve konuşmayı dokuz yaşında iken öğrenebilmiştir. Ayrıca disleksi etkileri sağlıklı ve dengeli beslenerek ve uzman kişilerden öğrenme alanında yardımlar alarak ortadan kaldırılabilen bir durumdur.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Disleksi Nedir, Belirtileri Nelerdir ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu