İslam

Dua İbadetin Özüdür

 

“Dua İbadetin Özüdür” Şimdi bu tabir üzerine biraz duralım:” Dua ibadetim öüzdür, neden? Çünkü Cenabı Hak ” Bana dua edin, kabul edeyim” diyor. Dua eden kimse, önce ’ın emrini yerine getirmiş olur. SOnra dua eden, Allah’a inandığı için dua etmektedir. Allah’tan başka her şeyden yüz çevirip işini yalnız Allah’tan beklemektedir. Yalnız O’na güvenmekte, mutlak kudretin O’na aid olduğu bilmektedir. Bu inanç ise tevhidin özüdür.

Dua eden kul, Allahına yaklaşmıştır. Ruhu, Allah ile çok yakın ilgi kurmuştur. Zaten ibadetin aslı da Allah’a yaklaşmaktır. Yüce Allah, Yusuf Suresinde Hz. Ya’kub’un, gönülden Allah’a bağlanışını, her şeyi O’na havale edip O’ndan asla ümit kesmeyişini bize bir örnek olarak anlatmaktadır: “Ben Allah’tan, sizin bilmediğiniz şeyleri bilirim. Ey oğullarım gidin Yusuf’u ve kardeşini arayın, Allah’ın ahmetinden ümit kesmeyin, zira Allah2ın rahmetinden ancak inkarcı millet ümit keser.”

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

  2. İslam kategorisinde yazmış olduğunuz Dua İbadetin Özüdür konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  3. Karaman şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu