istanbul masöz
Finans

Düşük Kredi Notunu Yükseltmek İçin 5 Yöntem

Düşük Kredi Notunu Yükseltmek İçin 5 Yöntem

Günümüzde finansal işlemler herkes için bir öneme sahip olmaktadır. Gerek bankaların hayatımızın bu kadar içerisinde olması gerekse bütün finansal işlemleri bankalar aracılığı ile gerçekleştiriyor olmamız, kredi notu önemli bir sistem haline getirmektedir.

Kredi notu, kredi kayıt sistemi tarafından saklanan bir not sistemi olmaktadır. Kabaca kişilerin ve işletmelerin finansal işlemlerinde ne kadar risk taşıdığını belirleyen bir not sistemi diyebiliriz. Bu sisteme göre hayatı boyunca en az bir kez finansal işlem yapmış olan bir kimsenin 0 ile 1900 arasında değişen bir nota sahiptir.

Eğer kredi notu düşük ise o zaman kişiler finansal işlemlerden kredi veya kredi kartı alma gibi işlemler yaparken zorlanmaktadır. Bu sebebi ise bankalar tarafından riskli görülmeleri ve borçlarının karşılığının geri alabileceğinden emin olmamasıdır. Bu durumda kişilerin kredi notlarını yükseltmeleri gerekmektedir. Bunun için uygulanabilecek 5 yöntem bulunmaktadır.

Gecikmede Olan Krediler

Kredi notu tamamen kişilerin elinde olan bir not olmaktadır. İnsanlar kredi ödemelerine ne kadar sadık kalırlarsa kredi notları da aynı oranda artacaktır. Bu sebeple eğer düşük kredi notu yükseltilmek isteniyorsa öncelikle gecikmede olan kredilerin kapatılması gerekmektedir.

Diğer bir yandan kredileri vadesi gelmeden önce kapatmak da kredi notunu olumsuz yönde etkileyen bir etken olmaktadır. Bu sebeple kredilerin gününde ödenmesi kredi notunun yükselmesi açısından önemli olmaktadır.

Düşük Kredi Notunu Yükseltmek İçin 5 Yöntem 2

Gecikmede Olan Kredi Kartları

Kredi notunu etkileyen bir diğer etken ise kredi kartları olmaktadır. Bu kartların borçlarının gecikmeye düşmesi notu ciddi biçimde etkilemektedir. Bu sebeple kredi notunun yükselmesi isteniyorsa gecikmede olan kredi kart borçlarının kapatılması gerekmektedir.

 

Yatırım Yapma

Kredi notunu yükseltmek için kullanılan yöntemlerden bir diğeri de yatırım yapmak olmaktadır. Bu yatırımların özellikle bankalar aracılığı ile vadeli hesap gibi yöntemler ile değerlendirilmesi kredi notu yükseltmek için uygulanan yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi

Kredi notunu yükseltmek için uygulanacak bir diğer yöntem ise kişiye en uygun olan bireysel emeklilik sistemine kayıt olmaktır. Bu sisteme ödemelerin düzenli yapılması elbette ki önemli olmaktadır. Diğer bir yandan yapılan ödeme miktarı ne kadar yüksek ise kredi notunun artışı da o kadar hızlı olacaktır.

 

Hiç Kredi Notu Bulunmayanlar

Bazı kişiler daha önce finansal herhangi bir işlem yapmadıkları için kredi notları bulunmaz. Bu Kişiler bankalar için en fazla risk taşıyan kişiler olmaktadır. Çünkü bu kişilerin ödeme alışkanlıkları ve dolayısı ile verilen borcun geri ne şekilde ödeneceği bilinmez. Bu sebeple bu kişilerin kredi notları 0 olmaktadır. kredi notu yükseltmek isteyen kişilerin öncelikle bir kredi kartı çıkartmaları yerinde ve görece daha kolay bir yöntem olmaktadır. Bu kartın limiti ve geri ödemeleri ne kadar yüksek olursa kredi notu da o kadar hızlı yükselecektir.

 

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Düşük Kredi Notunu Yükseltmek İçin 5 Yöntem konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  4. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  5. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  6. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu