Finans

EFT Nedir? Nasıl Yapılır? Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT nedir? Nasıl yapılır? Hesaba ne geçer? Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT, çoğunlukla havale ile karıştırılan bir banka işlemidir. EFT; bir banka hesabından farklı bir banka hesabına aktarılan para işlemidir. , aynı bankalar arasında yapılacak transferler değil, farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transferleridir.

EFT’ye örnek verecek olursak; A bankasındaki vadesiz hesabında para bulunan kişi, B bankasında bulunan vadesiz hesaba Türk Lirası transfer ettiğinde, bu işlem EFT olarak isimlendirilir. Bir kişi, farklı bankalarda hesaba sahip olabilir. Bunların arasında yapılacak para aktarımına da EFT denir.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT’nin ne olduğunu açıkladıktan sonra, EFT’nin nasıl yapılacağına göz atacak olursak; EFT yapmak için ilk olarak para göndereceğiniz kişinin bir banka hesabına sahip olması gerekiyor. Ayrıca EFT yapabilmeniz için bu hesabın sizin bankanızdan farklı bir bankada olması gerekiyor. Hesap, farklı bir bankada bulunuyorsa alıcının IBAN numarasını veya hesap numarasını bilmeniz ve isim, soyisim bilgilerini girmeniz gerekiyor. Bu bilgilere ulaştıktan sonra işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Hesabınız olan bankanın herhangi bir şubesi aracılığıyla da size verilen bilgileri müşteri temsilcisiyle paylaşarak EFT yapabilirsiniz. Bununla beraber bir diğer yöntem olan telefon bankacılığı ile de transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için müşteri hizmetlerine ulaşarak gerekli talimatları izlemeniz halinde işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması kullanarak da EFT işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkün. EFT yapmak için internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasına sahip olmanız ve giriş yapmanız gerekiyor. Uygulamayı edindikten sonra para transferleri sekmesine tıkladığınızda karşımıza çıkan EFT seçeneğine basarak sizden istenen hesap bilgileri ve IBAN numarasını girmeniz gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra karşınıza çıkan kısımda ne kadar para transfer etmek istediğinizi ve hangi hesabınızdan aktarılacağını belirliyorsunuz. Dilerseniz, açıklama da yazabiliyorsunuz. Ardından gönder seçeneğine tıklıyorsunuz ve işleminiz gerçekleşiyor.

EFT Nedir? Nasıl Yapılır? Hesaba Ne Zaman Geçer? 1

EFT Hesaba Ne Zaman Geçiyor?

EFT işlemleri, EFT saatleri içerisinde gerçekleşmektedir. Eğer EFT saati içerisinde değilseniz, işleminiz hemen gerçekleşmeyecek ve bir sonraki güne ertelenecektir. Hafta sonları ise EFT yapabilmeniz mümkün olmuyor. Hafta sonu yapacağınız EFT’ler, ilk iş günü olan Pazartesi içerisinde, EFT saatlerinde işleme geçecektir. Bu sebeple bankaların EFT saatlerini bilmenizde fayda var. Ayrıca yapacağınız her EFT’de bir EFT ücreti kesilmektedir. EFT ücretleri bankadan bankaya farklılıklar göstermektedir.

EFT Sorgulaması Nasıl Yapılır?

EFT işlemlerini gerçekleştirdikten sonrasında tarafınıza bir dekont verilecek ve dekontta EFT sorgu numarası yer alacaktır. Bu numara ile EFT’nizi sorgulayabilirsiniz ancak birçok banka EFT’yi sorgulayabilmeniz için kullanışlı ve kolay bir sistem uygulamamaktadır. EFT sorgulama işlemini gerçekleştirebileceğiniz bankalar, internet ve mobil şubelerinde sorgulama olanağı sunabiliyor.

EFT sorgulama sistemine sahip olmayan bankalarda ise telefon bankacılığı kullanarak EFT işleminizi sorgulayabiliyorsunuz. Telefon bankacılı ile EFT sorgulaması yapılabilen bankalar; İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Finansbank, Yapı Kredi, Vakıfbank ve Halkbank’tır.

İlgili Makaleler

22 Yorum

  1. Finans kategorisinde yazmış olduğunuz EFT Nedir? Nasıl Yapılır? Hesaba Ne Zaman Geçer? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. EFT Nedir? Nasıl Yapılır? Hesaba Ne Zaman Geçer? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  4. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  5. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  6. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  7. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  8. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  9. Gerçekten EFT yollarken dikkat edilmesi ve yapmamız gerekenleri güzelce anlatmışsınız. Emeğinize sağlık diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu