BilgiVideo

El Freni Çekilemeyen Araca Yapılacaklar

El Freni: Her türlü ulaşım ihtiyacımızı giderdiğimiz, uzun süre sorunsuz şekilde çalışan araçlarımızda bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bakım zamanı gelmeden de bazı ayarları ve aracın kullanımında bize yardımcı olan aparatları da bozulabilmektedir. Kimi için önemsiz olan bu tür sorunlar giderek önemli hale gelmekte ve hatta kendiniz için ve çevrenizdeki insanlar için tehlikeli hale gelebilmektedir.

Maddi hasarlar bir kenara, can kayıpları gibi telafisi olmayan kazalara sebebiyet vermemek için araba kontrollerini sizlerin de sık bir şekilde yapmanızı tavsiye etmekteyiz. Bu tür ayarları yapmanızda ve kontrol etmenizde sizlere yardımcı olacak servis uzmanları sayesinde, araçta kontrol için öncelik kısımları ve nasıl kontrol edeceğiniz hakkında bilgi almanızda yarar vardır.

Frenler

Frenler

Frenler araçlarımızın olmazsa olmazlarıdır. Araçlar hızlandıkları zaman belli bir süre sonra fren yapmak durumundadır. Bu süre kimi zaman ani fren ile kimi zamanda el freni ile yapılabilmektedir. Frenler ayak pedalı sayesinde aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra fazla olmasa da bazı özel durumlarda da el freni kullanılmaktadır.

Örneğin, pedallarda oluşan bir problem nedeni ile çalışamaması ya da park edildiğinde el freni kullanılmaktadır. Arabalarda kullanılan bu frenleme sistemi, hidrolik yağı olarak adlandırılan özel bir sıvı ile beslenmektedir. Kullanıcıların kendilerinin de yapabileceği yağ kontrol işlemlerini, servisler ya da tamirciler vasıtası ile yapıp bu özel yağ eksik ise tamamlaması gerekmektedir. Aksi takdirde frenleme sistemi çalışmayacaktır.

El Freni Çekilmeyen Araç İçin Yapılacaklar

El Freni Çekilmeyen Araç İçin Yapılacaklar

El freni çekilmeyen araçlarda öncelikli olarak, yağ seviyesi kontrol edildikten sonra aracın altından da herhangi bir kaçak tespit edilemediği takdirde derhal yetkili bir servise ya da tamirciye gitmelerini tavsiye etmekteyiz. Elbette bu sorunun oluştuğu zaman ile tamirciye gidecek zaman içerisinde oluşabilecek tehlikeli bir durum olmaması için kullanıcıların yapabileceği bazı önlemler bulunmaktadır.

Bu önlemlerin başında ise takoz diye tabir edilen bir aparat sayesinde lastiklerin önlerine veya arkalarına (aracın park halinde olduğu düşünülürse eğim yönü de dikkate alınabilir) sabitlenerek aracın durdurulduğu emin olunur. Aracı kendiniz tamirciye götürmek niyetinde iseniz, kesinlikle pedal frenlerinin çalıştığından emin olunuz. Aksi takdirde kontrol etmeden yola çıkarsanız yağın bitmesi ile yolda fren sistemi çalışmayabilir ve siz başta olmak üzere etrafınızdakiler de tehlike içerisine girer.

Bilgi kategorimizi ziyaret ederek fazla bilgilendirici rehberlere, içeriklere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

24 Yorum

  1. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. El Freni Çekilemeyen Araca Yapılacaklar konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  2. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz El Freni Çekilemeyen Araca Yapılacaklar konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  3. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  4. El Freni Çekilemeyen Araca Yapılacaklar konusunda çok yazı okudum ama El Freni Çekilemeyen Araca Yapılacaklar konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu