Finans

Emekli Hak Etme Koşulları Nasıl Tespit Edebilir?

Emekli hak etme koşulları nasıl tespit edebilir? Ülkemizde yıllar içerisinde ekonomik koşulların ve çalışma şekillerini değişikliğe uğraması nedeniyle Sosyal Güvenlik uygulamaları da zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır.

Bu yönde uygulamalardaki içerikler de yaşanan değişim 2008 yılında uygulamaya konan reform gündeme taşınmıştır. Daha sonrasında emeklilik ile alakalı yapılan düzenlemeler ile tekrar değişiklik gösteren bu durum nedeniyle emeklilik hak etme koşullarının tespit edilmesi de değişkenlik göstermiştir.

Emekli Hak Etme Koşulları Nasıl Tespit Edebilir? 1

Emekli Hak Etme Koşulları 

Yapılan değişikliklerin ardından emeklilikle alakalı bilinmesi gereken güncel şartlar arasında tamamlanması gereken hizmet süresi, Tamamlanması gereken yaş sınırı ve tamamlanması gereken prim ödemesi yer almaktadır. Emeklilik hak etme koşulları sağlanması için, yani sosyal güvenlik kurumunun tanımlamış olduğu emeklilik durumu şartlarının yerine getirilmesi için bu 3 şart mutlaka olmalıdır.

 

Normal Emeklilik

8.9.1998 tarihinden sonra Sigortalı olarak bir işe girmiş olan erkek vatandaşlarımız, 7.000 prim gününü tamamlamak koşuluyla 60 yaşından itibaren emekli olmayı hak etmektedir. Kadınlarda ise bu durumda yaş sınırı 58’dir.

 

SSK Emekliliği

Sigorta başlangıcından itibaren 25 senelik prim ödemesini tamamlamış olan ve 60 yaşını doldurmuş olan kişiler 4500 gün prim üzerinden SSK emeklisi olabilmektedir.

1 Mayıs 2008 Sonrası Emeklilik

Bu tarihten sonra başlatılan uygulamaya göre kişilerin 7200 Prim gün sayısını tamamlamaları ve prim ödemelerini yapmış olmaları halinde emeklilik hakları bulunmaktadır.

 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Emeklilik başvurusu yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Prim sayısı ve prim ödemesi tamamen yerine getirilirse bile, emekli olabilmek için yaş sınırını beklemek gerekmektedir. Bu uygulama tüm emeklilik koşulları için geçerli olmaktadır. Emekli olmak isteyen ve emekli başvurusu yapmak isteyen kişilerin yukarıda belirtmiş olduğumuz 3 şartı da eksiksiz olarak yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren kişiler emeklilik nedeniyle işten çıkarılmak ve gerekli işlemlerin yapılması için başvuru yapabilirler. Eğer iş yerinin koşulları duruma uygunluk sağlıyorsa ve bu durum bir sorun teşkil etmiyorsa; emekli olan kişi, emekli olduktan sonra da aynı işyerinde çalışmaya devam edebilir.

Emekli hak etme koşulları nasıl tespit edebilir? Sorusuna yanıt verdiğimiz konu ile ilgili soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. Emekli Hak Etme Koşulları Nasıl Tespit Edebilir? konusunda çok yazı okudum ama Emekli Hak Etme Koşulları Nasıl Tespit Edebilir? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 5. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 6. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 7. Emekli Hak Etme Koşulları Nasıl Tespit Edebilir? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 8. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 9. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 10. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 11. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 12. Finans kategorisinde yazmış olduğunuz Emekli Hak Etme Koşulları Nasıl Tespit Edebilir? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 13. Emekli Hak Etme Koşulları Nasıl Tespit Edebilir? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu