Bilgi

En Büyük Korkular Nelerdir ?


En Büyük Korkular

Yaşamları boyunca birçok insan sıklıkla çekindiği korkular yüzün hayatları olumsuz şekilde etkilemektedir. Çünkü, korkular sebebiyle hayatımız hiç beklenmedik şekilde gelişir. Yazımızın devamında, insanoğlunun çektiği en büyük korkuları derledik.

Başarısızlık; Hayatımızı istediğimiz gibi biçimlendirememek, yeterince para kazanmamak, başkasına muhtaç olmak, geldiğimiz noktayı beğenmemek gibi binlerce başarısızlık sayılabilir. çünkü, başarısızlık kişiden kişiye değişir. Biraz kişilik yapımızla alakalıdır. Bazı insanlar, başarısız olduklarını düşünüp her şeye sıfırdan başlar, bazıları ise hataları onarım ederek yoluna devam eder. Burada en mühim konu, başarısızlık korkusunu devamlı taşımamaktır çünkü, bu durumda hayat  çekilmez ve sıkıntılı bir yer olur.

 

Ölüm korkusu; Ölüm korkusu dünyanın en acayip korkusudur. Genelde bu korku fark edilmez  fakat bir hastalık ya da kaza anında farkındalık olur . Genelde bilinmeyen korkusudur. Ölümden korkmak, belki de dünyanın en doğal korkusudur çünkü eninde sonunda  öleceğiz . Fakat, ölüm de hayatın bir parçasıdır.

 

Reddedilme korkusu; Hayatımız boyunca birilerinde  kendimizi kabullendirmeye çalışırız. Ve insanların bizi benimsememesinden , kabullenmemesinden korkarız. Bunun nedeni reddedilme korkusudur. Bazı insanlarda bu korku edilgenliğe ve ileri utangaçlığa neden olur. mühim olan kendi  istediğiniz gibi davranmak ve reddedilmekten korkmamaktır. Böylece kendiniz olursunuz. Merak etmeyin kendiniz olursanız kimse sizi reddetmez.

 

Alaya alınma korkusu; Bu korku özgüven eksikliği ile ortaya çıkmaktadır. Sosyal bir korkudur. Genelde topluluk dahilinde karşımıza çıkar. İleri durumlarda psikolojik tedavi gerektirir. Kendine güven sorunu aşılınca kendiliğinden kalkar.

 

Yalnızlık korkusu; başkaları tarafından ayrım edilmemek ve  toplumdan soyutlanma korkusudur. en ilkel zamanalardan kalan korkudur. İlk turlarda insanlar, doğa ve hayvanlara karşı bir arada olurlarsa yanlız  kalacaklarından bu korku insanlarda gelişmiştir. Bu korkuyu yenmek dahilin aşık olun, iyi dostlarınız ve hobileriniz olsun.

 

Mutsuzluk korkusu; Dünyada en çok kullanılan korkudur. Bu korku sayesinde bizler tüketici oluruz. Çünkü alışveriş yaparak bu korkunun yenileceğine inandırılmış bir  toplumuz. Tehlikeli bir korku olan mutsuzluk ilerlerse depresyon gibi hastalıklara hatta ölümlere bile neden olur. Bu nedenle hayatta  küçük şeylerden mutlu olmayı daha küçük ıslaklarda anne ve babaların öğretmesi gerekmektedir.

 

Hayal kırıklığı korkusu; Hayal kırıklığı beklentiler ile hayatın  uyuşmadığı durumlarda ortaya çıkar. Genellikle pişmanlıkla beslenir. Hayal kırıklığı , gelecek planlarını gerçekçi yapmak ve uygulamak dahilin çaba sarf etmek gerekir. Hayatta düş kırıklıkları olmasa hayatın  bir anlamı da olmayacaktır. Önemli olan onlardan ders alarak hayata devam etmektir.

İlgili Makaleler

29 Yorum

  1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  2. En Büyük Korkular Nelerdir ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  3. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  5. Diyarbakır merkezden ben Adıl. Mrb siten yeminle mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 12-07-2021 11:53:47

  6. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu