Bilgi

Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü

Türkçe oldukça bir dil olmasıyla beraber çok farklı özellikleride söz konusudur. Sesteş kelimeleranlamdaş kelimeler, zıt anlamlı kelimeler, ses olayları gibi birçok farklı bulunmaktadır. Türçenin bu farklı özellikleri Türkçe’yi bu zengin bir dil kılmaktadır.

O kadar çok eş anlamlı kelime bulunmakta ki Türkçe eş anlamlı kelimeler sözlüğü bile bulunmaktadır. Sözlükte eş anlamlı kelimeler alfabetik sırayla çift yönlü bir şekilde sıralanmıştır. Örneğin sevda ve aşk kelimeleri eş anlamlıdır. Sözlükte “A” harfinde aşk kelimesinin karşısında sevda kelimesi yazar. “S” harfine gelindiğindeyse sevda kelimesinin karşısında aşk yazmaktadır. Bunun sebebi eş anlamlı kelimeler aranırken 2 kelimenin de kolaylıkla bulunmasıdır. Bu sayede sözlük daha kolay kullanılabilir.

Eş anlamlı kelimeler bilinmediğinde ya da yanlış kullanımı durumunda büyük bir anlatım bozukluğu oluşmaktadır. Peş peşe aynı anlama gelen kelimelerin kullanılması cümlede anlatım bozukluğu meydana gelmektedir. Buna örnek olarak ise “Çok mutlu, mesut oldum.” Cümlesi verilebilir. Mutlu ve mesut kelimeleri eş anlamlı olduğu ve aynı anlama geldiği halde peş peşe kullanıldığı için cümlede bir anlatım bozukluğu meydana gelmiştir. Bu sebeple eş anlamlı kelimelerin bilinmemesi ya da yanlış kullanılması durumunda cümlelerde anlatım bozukluğu meydana gelir.

Türkçe’de çok fazla eş anlamlı kelime vardır. Çok-fazla, kıt-az, bol-geniş, uzak-ırak, sevda- aşk, mutlu-mesut-bahtiyar, sebep-neden, amaç-hedef, neden-niçin günlük yaşantımızda en çok kullandığımız terimlerdir.

İlgili Makaleler

40 Yorum

 1. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 2. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 3. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 5. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 6. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 8. Konya merkezden ben Mümtaz. Selam web siten gerçekten dikkat çekici, linkedinde paylaştım 09-07-2021 07:53:14

 9. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 10. Gümüşhane şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 11. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu