Kapat

Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü

Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü 1
Abone Ol

Türkçe oldukça zengin bir dil olmasıyla beraber çok farklı özellikleride söz konusudur. Sesteş kelimeleranlamdaş kelimeler, zıt anlamlı kelimeler, ses olayları gibi birçok farklı özellikleri bulunmaktadır. Türçenin bu farklı özellikleri Türkçe’yi bu kadar zengin bir dil kılmaktadır.

O kadar çok eş anlamlı kelime bulunmakta ki Türkçe  bile bulunmaktadır. Sözlükte eş anlamlı kelimeler alfabetik sırayla çift yönlü bir şekilde sıralanmıştır. Örneğin sevda ve aşk kelimeleri eş anlamlıdır. Sözlükte “A” harfinde aşk kelimesinin karşısında sevda kelimesi yazar. “S” harfine gelindiğindeyse sevda kelimesinin karşısında aşk yazmaktadır. Bunun sebebi eş anlamlı kelimeler aranırken 2 kelimenin de kolaylıkla bulunmasıdır. Bu sayede sözlük daha kolay kullanılabilir.

Eş anlamlı kelimeler bilinmediğinde ya da yanlış kullanımı durumunda büyük bir anlatım bozukluğu oluşmaktadır. Peş peşe aynı anlama gelen kelimelerin kullanılması cümlede anlatım bozukluğu meydana gelmektedir. Buna örnek olarak ise “Çok mutlu, mesut oldum.” Cümlesi verilebilir. Mutlu ve mesut kelimeleri eş anlamlı olduğu ve aynı anlama geldiği halde peş peşe kullanıldığı için cümlede bir anlatım bozukluğu meydana gelmiştir. Bu sebeple eş anlamlı kelimelerin bilinmemesi ya da yanlış kullanılması durumunda cümlelerde anlatım bozukluğu meydana gelir.

Türkçe’de çok fazla eş anlamlı kelime vardır. Çok-fazla, kıt-az, bol-geniş, uzak-ırak, sevda- aşk, mutlu-mesut-bahtiyar, sebep-neden, amaç-hedef, neden-niçin günlük yaşantımızda en çok kullandığımız terimlerdir.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü” üzerine 2 yorum

  1. Berrin says:
  2. leman says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk
ajax-loader