istanbul masöz
Dekarasyon

Ev Eşyalarında Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Ev Eşyalarında Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Evimiz belkide içinde kendimiz gibi olduğumuz yer. Bu yer öyle bir yer olmalı ki sizi hatırlatmalı, sizin ruhunuz evin her köşesinde hissedilmelidir. Bunun için mobilya seçiminden tutunda evinizin rengine kadar herşey size hitap etmelidir. Bazende sırf huzurlu olabilmek için mobilya ve ya renk seçeriz.

Çünkü sevdiğimiz bir duvar rengi evdeki eşyalarımıza uymayabilir. Bu nedenle renk uyumu hem ruhumuzla, hem de evdeki eşyalarımızla uyumlu duvar ve mobilya renkleri kullanmalıyız. Renk seçerken dikkat etmemiz gereken bazı renk uyumları vardır. Burada bu renklerden biraz bahsetmek istiyoruz.

 

Ev Eşyalarında Renk Uyumu Nasıl Sağlanır? 2

Aynı Tonda  Mobilya Ve Duvar Renkleri

Aynı ton renkler son derece önemlidir. Bu renklerin doğru kullanılması gerekir. Doğru kullanılmayan birbirinin aynı renklerin kullanılması evde sizin huzurunuzu ve sağlığınızı etkileyecek türden olabilir. Bazen bir rengi çok severiz ve o rengi her yerde görmek isteriz. Halbuki renk güzel olsada sevilen renk bir mobilya üzerine geldiğinde güzel durmaya bilir. Aynı zamanda sizi olumsuz etkileyebilir.

Olumsuz etkileyebilir diyoruz; çünkü renklerin insan bedeni üzerinde etkileri vardır. Örneğin sarı rengini çok sevebilirsiniz. Öyleki mobilya kumaşlarını sarı severken, aynı uyum içinde olması için duvar boyasını da sarı renk tonu uygulayanlarınız vardır.

Halbuki ne kadar da boğucu bir renk tonlamasıdır. Uzmanlara göre sarı renk insan bedeninde açlık hissini uyandırır. Bu nedenle sarı odalarda kendinizi sık sık bir şeyler atıştırırken bulabilirsiniz. Diğer yandan aynı renk mobilya ve aynı tonda duvar boyası evinizin havasını olumsuz etkileyecektir.

Tıpkı siyah mobilyaya gri ton uygulanması gibi. Bu tür bir seçim evinizi boğar ve sizde zamanla evinizde huzursuz hissetmeye başlarsınız.

 

Ev Eşyalarında Renk Uyumu Nasıl Sağlanır? 3

Mobilya Ve Duvar Boyası Uyumu

Mobilya ve duvar boyalarının aynısı olmaması gerektiğinden bahsetmiştik. Öncelikle evinizi boyarken mobilyanızı gösteren duvar boyaları tercih etmelisiniz. Örneğin beyaz duvar boyasına ahşap mobilya gibi. Yine aynı şekilde siyah bir mobilyaya bej bir duvar boyası gibi seçimler yapabilirsiniz. Yinede tercih yapmakta zorlanıyorsanız. Mobilya alırken teşhir resminde arkada hangi renk duvar boyası kullandıklarına dikkat etmelisiniz. Buradaki renkler mobilyayı daha iyi gösteren renklerdir.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  2. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  5. Ev Eşyalarında Renk Uyumu Nasıl Sağlanır? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

  6. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  7. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  8. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Ev Eşyalarında Renk Uyumu Nasıl Sağlanır? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu