Bilgi

Far Temizleme – Parlatma Nasıl Yapılır? Far Parlatma Uygulama

Far parlatma  ya da far temizleme uygulaması, pvc üretimli farlarda  zamanla: dış etkenler, yıkama sonrası aşına ve ya güneşin UV ışınlarından kaynaklı sararmaları gidermek için  yüzeyden  bir katman almak sureti ile kirlenmiş tabakadan arındırılma işlemidir. Zamanla sararan farlar ;  bir dizi  işlemden sonra  ilk gün ki görünümüne  yakın  bir hale gelebilir. Parlatma  işlemi mantığı basittir. Yüzeydeki kirlenmiş ya da sararmış tabaka  bir zımpara sayesinde soyulur daha sonra matlaşan yüzey  çeşitli  teknikler ile tekrar parlatılır. Peki far parlatma uygulamasında  kullanılan teknikler nelerdir ?  Hangi far parlatma  türü daha kalıcı ve etkilidir ? Bu soruların cevaplarımızı yazımızda bulabilirsiniz.

Far Parlatma Uygulamaları

 • Diş macunu ile far parlatma:

Diş macunu dişlerimizde etkili bir beyazlama sağlayabilir. Ama farlar üzerinde sandığınız etkiyi yaratacağı şüphelidir. Farların sararmasına neden olan kirli yüzeyi temizlemede  diş macunu etkili olabilir. Ama  içerisinde  bulunan maddeler  yüzünden farınızda çizilmelere yola açabilmektedir. Diş macunu ile  far parlatmada eskisine oranla başarı  yüzdeniz %5  olacaktır. Bu sadece geleneksel bir yöntemdir.

 

 • Cif – Aspirin temizleyiciler ile far parlatma 

Aspirine  cif  gibi  aşındırıcılar  içerisinde  bulunan kimyasallar sayesinde  farların dış katmanında bulunan sararmış ve kirlenmiş tabakayı uzun uğraşlar sonucunda gidermeye yardımcı olacaktır. Ama derinlemesine  bir temizlik olmayacak. Kılcal çatlaklar ve derin lekelere müdahale edemeyeceğinden sadece basit  oranda  dışarıdaki  kirli tabakanın tortusunu almaya  yardımcı olacaktır. Bu demek oluyor ki aspirin ve ya cif ile far temizlemede eskisine oranla görünüm değişikliği en fazla  % 10 olacaktır. Bu sizi tatmin edici bir  temizlik olmayacaktır.

Far Temizleme - Parlatma Nasıl Yapılır? Far Parlatma Uygulama 2

 

 • Zımpara + Pasta cila ile far parlatma

En iyi  ikinci far parlatma uygulamasıdır. Burada yapılacak ilk işlem  doğru malzeme  seçimi olacaktır.  Alınması  gereken malzemeler

 1. Sulu zımpara  farın durumuna göre ( 1000 lik, 1500, 2000,2500 ) her birinden birer adet
 2. Far parlatmak için  pasta cila ( internet sitelerinde satılır )
 3. Polisaj makinesi ( Yok ise elle yapılabilir )
 4. Maskeleme  bandı
 5. Boş camsil kutusu yada su püskürtmek için herhangi  bir şişe

Nasıl Yapılır ? 

İlk önce  farların etrafı maskeleme bandı ile güzelce izole edilir. Zımpara işleminde  kaportayı yada başka yerleri  çizmemek için.

Daha sonra zımpara ve far güzelce ıslatılır. Özellikle sulu zımpara kullanmanız ve sürekli ıslatmanız  gerekiyor

1000 likten başlayıp farın her kısmı güzelce eşit bir şekilde zımparalanır. Önce 1000 sonra  15000 sonra  2000 sonra  3000 sırayla her kat zımparalanır.

Daha sonra önce  pasta ile polisaj makinesi  ile  tamamen yiyecek kadar işlem  yapılır.

En son cila iyice  parlayana kadar uygulanır.

Bu şekilde  far parlatma  yada temizleme uygulaması yaptığınızda başarı  oranı eski farlarınıza oranla  % 70 olacaktır. Bir çok insan far parlatma işleminde  pasta cila ile far parlatma yöntemi  kullanır ve  çok etkili sonuçlar alabilirsiniz.

 

Far Temizleme - Parlatma Nasıl Yapılır? Far Parlatma Uygulama 3

 • Kloroform Buhar İle Far Parlatma 

Far parlatma uygulamaları içerisinde en etkili  yöntem kloroform ile ( buhar ile far parlatma ) işlemdir. Bu işlemde  zımpara ile aşındırılan yüzeye pvc  buharı verilerek  o yüzeylere yapışıp  bütünleşerek  eski görünümüne en yakın duruma  kavuşması sağlanır. Kloroform ile far parlatmada size gerekecek malzemeler ve kloroformla nasıl far parlatılır ?  sorusunun cevabını  yazımızın devamında  bulabileceksiniz.

 

Gerekli Malzemeler 

 1. Sulu zımpara  farın durumuna göre ( 1000 lik, 1500, 2000,2500 ) her birinden birer adet
 2. 12 V ile çalışan su ısıtıcı ( Kaynatmasına gerek yoktur. Kloroform 60 derecede buharlaşır )
 3. Su ısıtıcısı için aparat ( Buharın tek bir noktadan çıkmasını sağlayacak bir uç . Huniden yapabilirsiniz )
 4. Maskeleme  bandı
 5. Boş cam sil kutusu yada su püskürtmek için herhangi  bir şişe
 6. Kloroform Sıvısı ( İnternette ve ya reklam malzemeleri satıcılarında  bulabilirsiniz )

Far Temizleme - Parlatma Nasıl Yapılır? Far Parlatma Uygulama 4

Kloroform Buharı İle Far Temizleme Nasıl Yapılır ? 

İlk önce  farların etrafı maskeleme bandı ile güzelce izole edilir. Zımpara işleminde  kaportayı yada başka yerleri  çizmemek için.

Daha sonra zımpara ve far güzelce ıslatılır. Özellikle sulu zımpara kullanmanız ve sürekli ıslatmanız  gerekiyor

1000 likten başlayıp farın her kısmı güzelce eşit bir şekilde zımparalanır. Önce 1000 sonra  15000 sonra  2000 sonra  3000 sırayla her kat zımparalanır.

Bu işlemden sonra farlarınız  kurumaya  bırakılır .Mat yarı saydan bir görünüm alacaktır.

Daha sonra  12 V  su ısıtıcımızın içine  kloformu doldurup ısınmasını bekliyoruz. Isındıktan sonra hazneden buhar vermeye başlayacaktır. Bu buharu  huni +  hortum yardımı ile fara doğru tuttuğumuzda buharın ulaştığı yerlerin ilk gün ki  parlaklığa ve  temizliğe kavuştuğunu  görebilirsiniz. Farın her yerine homojen bir  şekilde  yaptığımızda işlem tamam demektir.

Kloform ile far parlatmada farlarınızın eski durumuna göre  başarı oranı  % 90 olacaktır.

 

Far Temizleme Neden Gerekli ?

 • Aracın kötü görünümü ortadan kalkacaktır.
 • Farların aydınlatma ( Lümen) gücü  artacak ve karanlık yollarda daha emniyetli bir sürüş sağlayacaktır.
 • Sonradan değiştirdiğiniz tek farlarda aradaki renk farkı kalkacaktır.
 • Aracınız  daha bakımlı ve daha yeni görünecektir.
 • Araç muayenelerinde başarı oranınız artacaktır.

 

Kloform ( Buhar İle ) Far Temizleyen Firmalar

Kloroform ile far temizleme işlemi yapan firmalar  burada listelenecektir. Siz de  klorform ile yapıyorsanız buradan reklamınızı yapabilirsiniz.

 

 

grafik tasarım programı satın al

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 2. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. Far Temizleme – Parlatma Nasıl Yapılır? Far Parlatma Uygulama konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 5. Far Temizleme – Parlatma Nasıl Yapılır? Far Parlatma Uygulama konusunda çok yazı okudum ama Far Temizleme – Parlatma Nasıl Yapılır? Far Parlatma Uygulama konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 6. Far Temizleme – Parlatma Nasıl Yapılır? Far Parlatma Uygulama konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 8. Far Temizleme – Parlatma Nasıl Yapılır? Far Parlatma Uygulama konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 9. Far Temizleme – Parlatma Nasıl Yapılır? Far Parlatma Uygulama konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 10. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Far Temizleme – Parlatma Nasıl Yapılır? Far Parlatma Uygulama konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu