istanbul masöz
Sağlık

Fibromiyalji Nedir ? Fibromiyalji Nedenleri Nelerdir?

Fibromiyalji Nedir ?

Fibromiyalji uyku bozukluğu, kaslarda genel ağrılar ve belirli anatomik noktalarda hassasiyet, halsizlik ,aşırı yorgunluk  , ağrı eşiğinin azalması ile kendini belli eden yumuşak dokulardaki kronik bir rahatsızlıktır . Özellikle vücudun belli noktalarında aşırı hassasiyet mevcuttur ve kişinin yaşamını kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Fibromiyaljili bireyler  tam ve uzun bir uykudan sonra bile hala kendilerini yorgun hissedebilirler. Bireylerde genel kronik bir yorgunluk durumu söz konusudur .

 

Fibromiyalji Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda fibromiyalji hastalığının tam ve kesin bir nedeni bulunmamakla birlikte bazı faktörlerin oluşumuna zemin hazırladığı düşünülmektedir.

Hormonal bozukluklar,  bazı romatizmal hastalıklar , uyku bozuklukları,  depresyon ,

Sürekli stresli olma halini içeren meslek gruplarında bulunmak , anksiyete ,  santral sinir sisteminde nörotransmitter denilen maddelerin dengesizliği gibi bazı faktörlerin fibromiyalji oluşumunda etkili olduğu kabul edilmektedir .

Fibromiyalji Nedir ? Fibromiyalji Nedenleri Nelerdir? 2

Fibromiyalji Tedavisinde Neler Yapılmaktadır?

Günümüzde fibromiyaljinin tam ve kesin bir tedavi yöntemi yoktur . Daha çok bireylerin yaşam kalitelerini arttırmaya ve şikayetlerini azaltmaya yönelik bir tedavi programı önerilmektedir. Fibromiyalji hastalığında  tedavinin uzun süreli ve düzenli olması çok önemlidir. Bu dönemde fibromiyaljili bireylerin tedaviye uyumu  önemli bir faktördür .  Bu nedenle hasta eğitimine önem verilmeli ve  yapması gerekenler ya da uzak durması gereken faktörler hastaya anlaşılır bir şekilde anlatılmalıdır.

Fibromiyaljide ilaç tedavisinde daha çok ağrının azaltılması ,düzenli bir uyku alışkanlığının kazanılması,  gergin kas gruplarının gevşetilmesinin sağlanmasına yönelik tedaviler benimsenmektedir.

Fibromiyaljili bireylerin  ilaç tedavisine ek olarak günlük yaşam tarzlarında da bazı  değişiklikler yapması önerilmektedir. Yapılması gereken şeylerin başında bireylerin stres oluşturabilecek faktörlerden uzak durmasının ve ya stres yönetiminin sağlanmasıdır . Stres durumlarında gevşeme egzersizleri ve ya nefes egzersizleri fizyoterapistlerin belirlediği ölçülerde öğrenilerek bunlar kullanılabilir . Düzenli bir yaşam, dengeli beslenmek ve düzenli uyku  tedavinin en önemli  parçaları arasında almaktadır . Faydalı olabilecek yöntemlerden bir diğeri de klasik ve ya konnektif doku masajlarıdır.  Yine Fizyoterapistler tarafından çeşitli elektrofizyolojik ajanlar da kişinin durumuna göre uygun görüldüğü takdirde kullanılabilmektedir.

Yürüyüş ve yüzme gibi aktiviteler de stresin ve depresyonun azalmasında , kas gücünün artmasında önemlidir .

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Tunceli merkezden ben Saim. Merhaba herkese siteniz ciddiyim iyi, twitter da paylaştım 21-01-2022 06:47:01

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  3. Zonguldak merkezden ben Kamil Sönmez. Selamın aleyküm sayfa süper ötesi hayran bıraktı, facebookta paylaştım 26-11-2021 00:54:42

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu