Finans

Gap Nedir, Neden Olur?

Gap Nedir, Neden Olur?

Gap Nedir, Neden Olur?

Gapın ne olduğu ve neden olduğu borsaya yeni giren birçok yatırımcı tarafından anlaşılmasında güçlük çekilmektedir. Gap, borsa içinde teknik bir analiz olarak bilinmektedir. Bununla birlikte endeksler, para birimleri, hisseler veya emtialar gibi birçok ekonomik verilerin teknik analizi bakımından ele alınan bir kavramdır. Özellik borsa üzerinden grafik yorumcuları ile birlikte teknik analistlerin, işlem yaparken çok sık kullanılan tabirdir.

Para piyasalarında belirli bir süre işlem yapılmaması durumunda grafikler üzerinde görülen kopukluklara fiyat boşluğu (gap) adı verilmektedir. Boş boşluklar düşüş ya da yükseliş yönünde olabilmektedirler. Likit akışının hızlı olmasından dolayı bu boşluklar forexte hafta sonu oluşan önemli olaylar tarafından belirlenmektedir. Borsada işlemlerin hafta sonu yapılamaması biriken olaylar sebebiyle piyasanın ilk açılışında fiyatlar arası kopukluk meydana gelmektedir. Bundan dolayı pozisyonu açık tutmak ve hem yurtiçinde hem yurtdışında meydana gelen olayları yakından takip etmek gerekmektedir.  Gap oluşumuna etki eden en büyük faktörler arasında yer alan ekonomi ve siyasi olaylar, piyasadaki işlem hacmini etkileyen önemli durumlar arasında yer almaktadır.

Borsada Gap Açılımı

Borsada oluşan gap açılımı fiyatların kapanış fiyatının ardından ertesi periyotta yeniden işlemlerin başlamasının ardından aşağı ya da yukarı oluşan keskin fiyat değişimlerine verilen addır. Yeni para piyasalarında belirli bir zaman işlem yapılmadığı durumda, grafikler üzerinde kopukluklar oluşmaktadır. Bu boşluğa gap adı verilmektedir.

Borsada Gap Kapatma

Borsada gap kapatma durumu belirtilen fiyat boşluğunun kapanmasına denir. Fiyat boşluğu kapanmasını oluşturabilecek bazı durum ve olaylar şunlardır:

 • Beklenenin aksi bir durumda oluşacak her türlü olaylar
 • Şirketin beklenilenden fazla kâr ya da zarar açıklaması
 • Doğal afetler ya da savaş olayları
 • Politik gelişmeler
 • Beklenilenin dışında oluşan makroekonomik veriler
 • Hacmi olmayan talebin düşük olduğu piyasa koşulları
 • Piyasada rasyonel olmayacak şekilde oluşan coşku veya korku
 • Panikle yapılan alım satım işlemi

Gap Çeşitleri

Fiyat boşluğunun çeşitleri yatırım araçlarının fiyat seviyesinde oluşan boşluklar ve farklı nedenlerden dolayı çeşitlenmektedir. Gap çeşitlerinin bilinmesi grafik yorumlanması yatırımcılar için önemli bir fayda sağlamaktadır. Bunun yanında piyasa takibinin iyi yapılması ve yorumlanması bilinçli hareketler olarak yorumlanmaktadır. Standart (olağan) boşluklar, kopuş (kırış) boşlukları ve devam eden (ölçüm) boşlukları, fiyat boşluklarının çeşitlerindendir.

1-   Standart (Olağan) Boşluklar

Borsa piyasasında standart boşluklar önemsiz olarak görülmektedir. Çünkü fiyat hedefleri açısından hiçbir öneme sahip olmamaktadır. Bundan dolayı gösterge niteliğinde dikkate alınmamaktadır. Standart boşluklar, işlem hacimlerinin daraldığı zaman aralıklarında ve yatırımcıların piyasaya karşı duydukları güvenin kaybolması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Standart boşlukların sıklıkla görülmesi piyasanın daha da daralacağının ve ekonominin olumsuz yönde hareket edeceğinin habercisi olmaktadır. Standart boşlukların devam etmesi durumunda yatırıcımlar sakin kalarak riskli yatırımlara kalkışmamaktadırlar.

2-   Kopuş (Kırış) Boşlukları

Bu boşluklar yatırımcının piyasa hakkında ön fikre sahip olmasını sağlayan en önemli göstergeler arasında yer almaktadır. Yükseliş ve düşüşlerin arasında yaşanan sıkışmalardan dolayı destek ve direnç noktaları devreye girerek, fiyat düzeltme politikası içine girer. Bundan dolayı ani sert inişler ve çıkışlar yaşanabilmektedir. Kopuş boşluklarının rasyonel olarak yorumlanması yatırımcılara güzel kazançlar sağlamaktadır.

3-   Devam Eden (Ölçüm) Boşluklar

Kopuş boşlularını takip eden ve mevcut fiyat artış – azalış hareketliliğinin devamı niteliğinde olan göstergelerdir. Bu boşluların yükseliş trendinde olması, yatırıcımlar da işlem yapma isteği uyandırmaktadır. Bunun nedeni ise, normalde yükseliş aşamasında olan enstrümanların değerleri üzerinden işlem yapılmayıp, fiyat yönünün beklenti seviyesine düşmesi istenmektedir. Bu kapsamda devam eden fiyat boşluğu oluşması ile enstrümanlara olan ilgi artarak önceki kapanış değerinin üzerinde fiyat boşlukları oluşmaktadır.

Gap Üzerinden Fiyat Farkının Nedeni Nedir?

 

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 2. Finans kategorisinde yazmış olduğunuz Gap Nedir, Neden Olur? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 3. Ankara merkezden ben Ferit. merhaba arkadaşlar siteniz cidden hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 15-09-2023 13:55:50

 4. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 5. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu