Sağlık

Gebelikte Düşük Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Gebelikte Düşük Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Çocuk sahibi olmak şüphesiz ki evlenen tüm çiftlerin en büyük arzusudur. Fakat bazen işler yolunda gitmediğinde gebelik kayıpları da yaşanıyor. Bu kayıplar özellikle annelerde büyük psikolojik sorunların oluşmasına da neden olabilmektedir. Peki, gebelikte düşük yapmak ne demektir?

 

Düşük Yapmak

Hamileliğin 24 haftadan önce bitmesine ve bebeğin kaybedilmesine düşük yapmak denilmektedir. Eğer ki ilk üç ayda anne düşük yaparsa buna erken düşük adı verilmektedir. Genellikle erken düşüğün yaşanılmasında en temel husus bebeğin kromozomlarının anormal olması sebebiyledir. Üç ya da daha fazla düşük yapılmasına ise tekrarlayan düşük adı verilmektedir. Bu durum her yüz kadından birinde görülebilir. Üç aydan sonra yapılan düşüğe ise geç düşük adı verilmektedir. Geç düşük veya erken düşüğün meydana gelmesinde birden çok neden vardır. Özellikle çiftlerde ilerleyen yaşlarda düşük yapma riski artabilir.

Gebelikte Düşük Nedenleri ve Çözüm Önerileri 2

Düşük Belirtileri Nelerdir?

Vajinal akıntı ve lekelenme

Ateş ve Halsizlik

Mide bulantıları, kusma

Sırt ağrısı

Ağrı ve kanamanın birlikte olması da düşük riskini arttırabilir.

Bu belirtiler gözükse dahi yine de bir doktora durumu sormak daha faydalı olabilir.

 

Düşük Nedenleri Nelerdir?

Anne ve babada genetik bozuklukların olması düşük yapma nedenleri arasındadır.

Özellikle B12 vitamini eksikliği ve yanlış beslenme düşük yapma riskini arttıran bir unsurdur.

Bağışıklık sistemi insanlarda en önemli savunma mekanizmasıdır. Bu  yüzden yaşanan travmalar ve stresler düşük yapmada bir neden olabilir.

Bir diğer yapılan araştırmalarda fetüsün gelişimindeki anormallikler de düşük yapmaya neden olabilir. Peki, ne gibi düşük tedavileri mevcuttur?

 

Düşük Tedavisi

Tekrarlayan düşüklerde aspirin ve heparin iğneleri ile tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Trombofili Tedavisi

Kanda kalıtsal olarak pıhtılaşma eğilimine Trombofili adı verilmektedir.

Yine genetik anormalliklerde de kromozom testleri sonucunda çiftlerde bir problem çıkarsa,  doktoruyla konuşup neler yapılabileceği dair tavsiye alınır. Yine diğer aile bireylerinde de bir problem görülmüşse onlar da genetik danışma önerilir.

Rahim ağzı gevşekliği varsa vajinal ultrason yapılarak düşük yapıp yapmama olasılığı öğrenilebilir.

Rahim yapısındaki anormalliklerinde yaşanan problemlerde ise yani rahim ağzında perde varsa histeroskopi ile bu durum düzeltilebilir.

 

 

İlgili Makaleler

29 Yorum

 1. Gebelikte Düşük Nedenleri ve Çözüm Önerileri konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 3. Bingöl merkezden ben Yaren. Merhaba herkese web siteniz yeminle dikkat çekici, şukuladım 07-03-2024 11:23:33

 4. Gebelikte Düşük Nedenleri ve Çözüm Önerileri konusunda çok yazı okudum ama Gebelikte Düşük Nedenleri ve Çözüm Önerileri konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 5. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 6. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Gebelikte Düşük Nedenleri ve Çözüm Önerileri konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 7. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Gebelikte Düşük Nedenleri ve Çözüm Önerileri konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 8. Denizli merkezden ben Nişanın Sayfası. Selam herkese paylaşımınız vallaha çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 31-08-2021 06:53:39

 9. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Gebelikte Düşük Nedenleri ve Çözüm Önerileri konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 10. Gebelikte Düşük Nedenleri ve Çözüm Önerileri konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 11. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 12. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 13. Gebelikte Düşük Nedenleri ve Çözüm Önerileri konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 14. Gebelikte Düşük Nedenleri ve Çözüm Önerileri konusunda çok yazı okudum ama Gebelikte Düşük Nedenleri ve Çözüm Önerileri konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu