SağlıkVideo

Geceleri İdrara Uyanmak Bir Hastalık Belirtisi Olabilir

Geceleri idrar için uyanma durumu bazı hastalıkların ilk ve tek belirtisi olabilir. Tıbbi olarak noktüri ismi verilir. Kişi gece yatmadan önce tuvalete gitmesine rağmen idrarı geldiği hissi ile bir veya birden fazla kez uyanarak tuvalete gitmesi durumuna denir.

Çocukluk yaşlarından, erişkin yaşlara kadar görülebildiği gibi ileri yaşlarda da görülebilir. Halk arasında gece idrara uyanma denildiğinde prostat hastalığı olan bir erkek hasta herkesin aklına gelir.

Geceleri idrara kalkma durumu kadınlarda da özellikle menopoz sonrası oldukça fazla görülmektedir.

Geceleri İdrara Çıkma

Geceleri İdrara Çıkma
Geceleri İdrara Çıkma

Gece idrara kalkma şikayeti ile gelen bir hastada bu şikayetinin ne kadar zamandan beri olduğu sebebi ortaya koymak açısından önem arz eder. Bazı kişiler yıllardır geceleri idrar için uyanmalarına rağmen bu durumun normal olduğunu zannedip hiçbir sağlık kurumuna başvurmayabilirler.

Tesadüfi olarak birisinin kişiyi geceleri idrar için kalktığını fark etmesi ve bunun normal olmadığını söylemesi durumunda doktora başvururlar. Ciddi sağlık sorunu teşkil edebilir.

Bu şikayet ile başvuran hastalarda tahlil olarak kan şekeri düzeyine (Glukoz, HbA1, HOMA-IR) , tam idrar tahlili, üre, kreatinin, işeme testi(üroflow) ve üriner ultrason testine bakılması gerekir. Bu şikayetle başvuran birçok hastada şeker hastalığı tanısı bu şekilde konulmaktadır.

Gece İdrara Çıkma Prostat

Şeker hastalığı ile ilgili ilaç başlanması sonrası kişinin bu şikayeti ortadan kalkmaktadır. Erkeklerde 40 yaş üzerinde bu şikayet görüldüğünde genellikle sebep prostat büyümesidir.

Prostat büyümesinde idrar kanalı tıkandığı için idrar zor yapma sorunu başlamakta buna bağlı olarak idrar kesesinde de depolama görevinde sıkıntı ortaya çıktığı için geceleri idrara kalkma şikayeti oluşmaktadır.

Prostat büyümesi durumlarında başlangıçta ilaç tedavisi yeterli gelirken, ileri düzeylerde prostat ameliyatı ile hastaların bu şikayetleri düzelmektedir.

Geceleri idrara kalkma çocukluk yaşlarında pek görülmez, çocuklarda genelde altını ıslatma şeklinde bir tablo görülür. İdrar kesesinin tam gevşeyemediği ve depolama görevini tam yapamadığı durumlarda çocuklarda gece altını ıslatma durumu ortaya çıkmakta, anneleri de geceleri 1-2 defa çocuğu idrar için uyandırarak bu sorunun oluşmasını engellemektedirler.

Fakat gece birkaç defa uyanan çocuk ertesi gün yorgunluk hissetmektedir. Gece uyanmaları büyüme hormonu üzerinden çocuğun büyümesine de kötü yönde etki yapmaktadır. Bu çocuklara belirli süre ilaç tedavisi uygulanarak bu sıkıntılı durum tedavi edilebilmektedir.

Genç erişkin yaşta görülen gece idrara uyanma durumlarında da belirtilen benzer testler yapılmalıdır, kan testlerinde şeker hastalığı ve idrar tahlilinde de idrar yolu enfeksiyonu tespit edilemeyen hastalarda bu şikayetin sebebi aşırı aktif mesane veya düşük kapasiteli idrar kesesi olması durumudur.

Bu durumda da kişilere ilaç tedavisi uygulanarak geceleri idrara kalkma durumu kolayca ortadan kaldırılabilmektedir.

İlgili Makaleler

24 Yorum

  1. Rize merkezden ben Hasan. selam arkadaşlar paylaşımın inan ki hayran bıraktı, linkedinde paylaştım 02-04-2024 03:02:15

  2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Geceleri İdrara Uyanmak Bir Hastalık Belirtisi Olabilir konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  3. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Geceleri İdrara Uyanmak Bir Hastalık Belirtisi Olabilir konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  4. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Geceleri İdrara Uyanmak Bir Hastalık Belirtisi Olabilir konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  5. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  6. Geceleri İdrara Uyanmak Bir Hastalık Belirtisi Olabilir konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

  7. Geceleri İdrara Uyanmak Bir Hastalık Belirtisi Olabilir konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

  8. Geceleri İdrara Uyanmak Bir Hastalık Belirtisi Olabilir konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

  9. Batman merkezden ben Gökhan. Slm paylaşımın vallaha billaha dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım 20-04-2021 10:24:33

  10. Aksaray merkezden ben Neşet. selamun aleyküm web siteniz ciddiyim mükemmel, sosyal medyada paylaştım 09-07-2020 22:04:50

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu