BilgisayarBilgi

Gif Küçültme, Kırpma ve Boyutlandırma Nasıl Yapılır?

Gif küçültme, kırpma ve boyutlandırma nasıl yapılır? Grafik Değişim Biçemi ( GIF ), 1980’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Grafik Değişim Biçemi, basit grafikler ve daha çok animasyonlarda kullanılmıştır. Daha sonra Instagram ve buna benzer birçok sosyal medya platformlarında gün geçtikçe hızla yükselmektedir. Giflerin şeffaf arka planları mevcuttur. Gif dosyaları diğer dosyalara oranla daha hızlı yüklenirler ve daha az yer kaplarlar.

Gifler kişilerin farklı duygu ve düşünceleri anlatmak için oluşturulur. Farklı konular üzerinde geliştiren pek çok gif bulunmaktadır. Eğlenceli, dinamik, gifleri tercih edenler için severek kullanılır. Kullanıcılar tarafından daha çok sayısal resim saklama biçimi olarak kullanılıyor.

Gif oluşturabilmek için resim ve videolar öncelikle küçültme aşamasından geçerler. Ama gif üzerinde herhangi bir işlem yaparken-boy oranı sabit kalmalıdır çünkü fotoğrafın kalitesi korunmalıdır. Fotoğrafın kalitesi azaldığında, bulanıklaşma meydana gelir, net bir görüntü oluşmaz.

Gif Küçültme İşlemi

Gif küçültme nedir? Öncelikle boyutunun küçültülmesi istenen dosyalar seçilir. Dosyalar normal bir şekilde yüklenebilir ya da sürükle bırak yöntemi kullanılabilir. Daha sonra seçilen dosyaların olduğu genel bir tablo açılıyor. Ekranda yeşil bir buton görülüyor, bu yeşil butona basıldığında, gif sıkıştırma işlemi başlanıyor. Daha sonra boyları küçültülmüş dosyalar indirilebilir.

Gif Küçültme, Kırpma ve Boyutlandırma Nasıl Yapılır? 1

Gif Kırpma İşlemi

Gif kırpma işlemi resmin aşağısında, sağında, solunda, üstünde bulunan alanlardan istenilen oranda kesilme işlemidir. Resmi boyutlandırırken resmin kalitesinin değişmemesi göz önüne alınmalıdır. Bu çok önemli bir konudur. Bir gif dosyasının kullanılacağı boyut küçültülüp, fazlalık olarak bilinen kısımlar kaldırılırsa, resmin boyutunda da o kadar azalma meydana gelir. Aynı zamanda gif uzantısı olan dosyalar genelde web tasarımı yaparken kullanıldıklarından dosyaların boyutlarını değiştirmek için küçültme, kırpma gibi işlemler yapılması istenir.

Gif Boyutlandırma İşlemi

Öncelikle gif boyutlandırma, herhangi bir web sitesi üzerinden ücretsiz olarak yapılabilir. Siteye girildikten sonra dosya eklenebilir veya sürüklenerek taşınabilir. Ayrıntılar kısmında tercih edilecek boyut ölçüleri yazılır. 100*100 veya 80*80 gif boyutlarına örnek olarak verilebilir. Sonra gif için, görüntüyü gif’e döndür seçilir ve resmimi yeniden boyutlanır seçeneği seçilir. Bu şekilde yeni oluşan gif indirilmiş oluyor.

Gif küçültme, kırpma ve boyutlandırma nasıl yapılır? hakkında merak edilenleri bize sorabilirsiniz.

ucuz twitter beğeni satın al

İlgili Makaleler

23 Yorum

  1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  2. Gif Küçültme, Kırpma ve Boyutlandırma Nasıl Yapılır? konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

  3. Gif Küçültme, Kırpma ve Boyutlandırma Nasıl Yapılır? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  4. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  5. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

  6. Balıkesir şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  7. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  8. Gif Küçültme, Kırpma ve Boyutlandırma Nasıl Yapılır? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

  9. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Gif Küçültme, Kırpma ve Boyutlandırma Nasıl Yapılır? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  10. Samsun merkezden ben Ertuğrul. Selam herkese paylaşım yeminle mükemmel, facebookta paylaştım 02-10-2020 09:21:40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu