Kapat

Gif Küçültme, Kırpma ve Boyutlandırma Nasıl Yapılır?

Gif Küçültme, Kırpma ve Boyutlandırma Nasıl Yapılır
Abone Ol

küçültme, kırpma ve boyutlandırma nasıl yapılır? Grafik Değişim Biçemi ( ), 1980’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Grafik Değişim Biçemi, basit grafikler ve daha çok animasyonlarda kullanılmıştır. Daha sonra Instagram ve buna benzer birçok sosyal medya platformlarında gün geçtikçe hızla yükselmektedir. Giflerin şeffaf arka planları mevcuttur. Gif dosyaları diğer dosyalara oranla daha hızlı yüklenirler ve daha az yer kaplarlar.

Gifler kişilerin farklı duygu ve düşünceleri anlatmak için oluşturulur. Farklı konular üzerinde geliştiren pek çok gif bulunmaktadır. Eğlenceli, dinamik, gifleri tercih edenler için severek kullanılır. Kullanıcılar tarafından daha çok sayısal resim saklama biçimi olarak kullanılıyor.

Gif oluşturabilmek için resim ve videolar öncelikle küçültme aşamasından geçerler. Ama gif üzerinde herhangi bir işlem yaparken-boy oranı sabit kalmalıdır çünkü fotoğrafın kalitesi korunmalıdır. Fotoğrafın kalitesi azaldığında, bulanıklaşma meydana gelir, net bir görüntü oluşmaz.

İşlemi

Gif küçültme nedir? Öncelikle boyutunun küçültülmesi istenen dosyalar seçilir. Dosyalar normal bir şekilde yüklenebilir ya da sürükle bırak yöntemi kullanılabilir. Daha sonra seçilen dosyaların olduğu genel bir tablo açılıyor. Ekranda yeşil bir buton görülüyor, bu yeşil butona basıldığında, gif sıkıştırma işlemi başlanıyor. Daha sonra boyları küçültülmüş olan dosyalar indirilebilir.

Gif Küçültme, Kırpma ve Boyutlandırma Nasıl Yapılır? 1

İşlemi

Gif kırpma işlemi resmin aşağısında, sağında, solunda, üstünde bulunan alanlardan istenilen oranda kesilme işlemidir. Resmi boyutlandırırken resmin kalitesinin değişmemesi göz önüne alınmalıdır. Bu çok önemli bir konudur. Bir gif dosyasının kullanılacağı boyut küçültülüp, fazlalık olarak bilinen kısımlar kaldırılırsa, resmin boyutunda da o kadar azalma meydana gelir. Aynı zamanda gif uzantısı olan dosyalar genelde web tasarımı yaparken kullanıldıklarından dosyaların boyutlarını değiştirmek için küçültme, kırpma gibi işlemler yapılması istenir.

İşlemi

Öncelikle gif boyutlandırma, herhangi bir web sitesi üzerinden ücretsiz olarak yapılabilir. Siteye girildikten sonra dosya eklenebilir veya sürüklenerek taşınabilir. Ayrıntılar kısmında tercih edilecek boyut ölçüleri yazılır. 100*100 veya 80*80 gif boyutlarına örnek olarak verilebilir. Sonra gif için, görüntüyü gif’e döndür seçilir ve resmimi yeniden boyutlanır seçeneği seçilir. Bu şekilde yeni oluşan gif indirilmiş oluyor.

Gif küçültme, kırpma ve boyutlandırma nasıl yapılır? hakkında merak edilenleri bize sorabilirsiniz.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk
ajax-loader