istanbul masöz
YaşamSağlık

Gliserin Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?

Gliserin Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?

Gliserin rengi ve kokusu olmayan tatlı bir sıvıdır. Genellikle kozmetik ürünlerinin yanında ham madde olarak önerilir. Yeri geldiğinde alkol ile de karıştırılan ürün, daha çok deri hastalıklarında yardımcı madde olarak kullanılır. Örneğin topuk çatlakları ve dökülmeler de gliserin yumuşatıcı krem olarak doktorunuz tarafından tavsiye edilir. Bunun yanında kabızlık yaşayan kişilerde fitile ilave edilir ve öksürük şuruplarında tatlandırıcı olarak kullanılır. Gliserin kozmetiklerin yanı sıra temizlik ürünlerinde, el sabununda yardımcı madde olarak kullanılır. Gliserin gerek tatlandırıcı özelliğiyle, gerekse nemlendirici özelliği sayesinde hemen hemen her ilaç sektöründe ve kozmetiklerde görmemiz mümkün.

Gliserin Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir? 2

Gliserinin Cilde Faydaları

Gliserin kıvam verici özelliği sayesinde kozmetiklerde, ilaçlarda, temizlik ürünlerinde sıkça kullanılan yardımcı bir maddedir. Şurup gibi gıda içeren ilaçlarda da kullanılsa da en çok kullanılan alanı cilt tedavileri ve bakımlarında kullanılan ürünlerde olmuştur. Bu nedenle burada gliserinin cilde faydalarını şu şekilde sıralamak istiyoruz.

 • Muhteşem bir renk açıcıdır. Gül suyu ve gliserini karıştırıp cildinize uyguladığınızda cildinizin daha ipeksi ve renginin açıldığını göreceksiniz.
 • Cildinizi nemlendirir ve pütürleşen cildinizi pürüzsüz hâle çevirir.
 • Nemlendirme özelliği sayesinde kırışıklıkları önler, yaş aldıkça gençleşirsiniz.
 • Kuru egzamalarda da fayda sağladığı görülür.
 • Mevsimsel el ve yüz kurumalarında sorun çözücüdür.
 • Dudak ve sonrası göğüs çatlaklarında iyileştirici özelliğe sahiptir.
 • Hamilelerde karın kasılmalarına karşı kullanılır ve oluşan gerilmeleri esnek hâle getirir.
 • Çocuklarda cilt kurumalarında nemlendirici olarak kullanılır.

 

Kozmetik Sektöründe Neden Gliserin Kullanılır?

Gliserin organik bir sıvıdır. Bu nedenle zehirleyici bir özelliğe sahip değildir. Gliserinin kozmetik ürünlerinde çok öneme sahiptir. Özellikle kişisel bakım ürünlerinde sık sık kullanılır. Bunun nedeni ise saydamlığı koruması ve bozulan saydamlığı tedavi etmesidir. Kişisel bakım ürünlerinde en çok kullanılan alanı ise kremler ve diş macunudur. Gliserinin cildi yumuşak tutma özelliği vardır. Dolayısıyla cilt kremlerinin içinde ismini duymamız hiç şaşırtıcı olmaz. Kozmetik üreticileri tarafından âdeta kurtarıcı bir üründür. Gliserin kullanırken mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde bir kullanım uygulamalısınız. Sağlıklı bir cilt için doğru tedavinin önemli olduğunu unutmayın.

 

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 3. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Gliserin Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 4. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Gliserin Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 5. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu