istanbul masöz
YaşamVideo

Göcek Gezilecek Yerler – Göcek Gezi Rehberi 2021

Göcek Nerede? Göcek Nereye Bağlı?

Göcek, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı, koyları ile ünlü bir tatil beldesidir. Nüfusunun yaklaşık 5000 olduğu tahmin edilmektedir. Göcek, Muğla’ya 100 Kilometre, Fethiye’ye 37 kilometre, Köyceğiz’e 30 kilometre, Dalaman’a 2 kilometre uzaklıktadır.

Göcek’e Nasıl Gidilir? Göcek Ulaşım İmkanları

Göcek, Muğla-Fethiye karayolu üzerinde bulunmaktadır.

İzmirden Göceğe Nasıl Gidilir?

İzmir’den gelenler Aydın ve Muğla üzerinden ulaşabilir.

İstanbuldan Göceğe Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan gelenler Kütahya ve Burdur üzerinden ulaşabilir.

Ankaradan Göceğe Nasıl Gidilir?

Ankara’dan gelenler Polatlı üzerinden Burdur’dan geçerek ulaşabilir.

Göcek’e gitmek için Fethiye otogarından hareket eden minibüslerden faydalanabilirsiniz.

Uçakla gelecekler için Dalaman Havaalanına 22km uzaklıktadır.

Yat limanları ile meşhur olan Göcek’e denizden ulaşmak isteyebilirsiniz. Göcek’te 4 adet marina bulunmaktadır. Deniz yolu ile Göcek’e gelmeyi düşünenler için Göcek’in bazı merkezlere uzaklığı şöyledir;

Fethiye: 10 deniz mili

Marmaris: 46 deniz mili

Finike: 88 deniz mili

Bodrum: 118 deniz mili

Antalya: 139 deniz mili

Çeşme: 227 deniz mili

İstanbul: 490 deniz mili

Göcek Gezilecek Yerler

Göcek’teki koylar çok güzeldir, bu nedenle koylarıyla ünlüdür. Böyle olunca da mavi yolculuklar ve tekne turları çok yapılıyor. Bölge bu derece hareketli olduğu için buraya üç tane marina yapılmıştır.

Geçmişte Hyparna ve Kamche isimleriyle Karia ve Lykia sınırlarının belirlendiği Göcek, deniz severlerin tercih ettiği huzur bulduğu tatil yerlerinden birisidir. Göcek’teki koylar ve adalarda çok güzeldir. Göcek’i görüp de “1 yıl ortalardan kaybolup buraya yerleşsem” fikrini aklından geçirdiğiniz bu sevimli belde, huzur ve sakinlik dolu bir beldedir.

Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Koyu
Bedri Rahmi Koyu

Taşkaya’da bulunan Bedri Rahmi Koyu’nda, 1973 senesinde mavi yolculuğu ilk yapanlardan olan gezmeyi seven Ressam ve Şair’in oradaki bir taşa çizmiş olduğu Balık resmi, sanatçı Azra Erhat’ın çakıl taşları ile yaptığı uçurtma mozaiği hala burada yeni yapılmış gibi durmakta.

Karşısında olan Zeyno koyu kaya mezarlarıyla ünlüdür.

Tarih Şehri Göcek

Tarihsel bir dedikodu olan Kleopatra, Julius Sezar ve Marcus Antonious’un burada kalmış oldukları söylenmekte, bir diğer adının Kleopatra Koyu olduğu söylenen Kapı ve Hamam koylarıysa görülmesi gereken yerlerdendir.

Yürüyüş yaparken görebileceğiniz Antik Lydae harabeleri, en yakın yer olan Kurşunlu, Göcek Körfezi’nin güzelim manzarasını seyretme olanağını sağlıyor.

Kleopatra Koyu
Kleopatra Koyu

Lykia ve Roma zamanından kalma harabelerinin bir metre üzerinde yüzmeniz mümkün. Domuz ve Tersane adaları arasında bulunmaktadır. Göcek’te yapabileceğiniz keyifli gezintiler sizleri çok memnun bırakacaktır.

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Aydın şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  2. Kilis şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  3. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  5. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  6. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Göcek Gezilecek Yerler – Göcek Gezi Rehberi 2021 konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  7. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  9. Göcek Gezilecek Yerler – Göcek Gezi Rehberi 2020 konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  10. mrh her gün bu tür konular okuyama çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu