Sağlık

Göz Tansiyonu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz tansiyonu nedir? Tedavisi nasıl yapılır? Halk arasında karasu hastalığı olarak adlandırılan göz tansiyonu yani glokom, genel herhangi bir belirti meydana getirmeden ilerleyen bir göz hastalığıdır. Glokomda, göz içerisinde bulunan sıvı basıncını dışarıya atmayı sağlayan kanallarda yapısal kaynaklı bir tıkanma oluşması ve sıvının yeterli miktarda dışarıya atılmaması durumu söz konusudur. Artan göz içi basıncı göz sinirlerini öldürerek, göz içi basıncın normal düzeylerde olmasına rağmen kan akışını bozarak görme sinirini tahrip eder. Görme hücreleri öldüğünde ise kalıcı görme kaybı oluşmaktadır.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonuna sahip olan hastaların hemen hemen hepsinde herhangi bir belirti görülmezken, hastalığın erken döneminde bulanık görme, baş ağrısı, göz çevresinde meydana gelen ağrı gibi şikayetlerle kendini gösterebilmektedir. Genel olarak 40 yaş sonrasında görülebilen glokom tanısı, görme kaybı ile sonuçlanmadan yapılması gerekli olduğu için rutin göz kontrolleri oldukça önem tanımaktadır. Oldukça seyrek görülse de yine ileri yaşlarda var olan bir glokom tipi de dar açılı glokomdur. Ani bir kriz halinde ortaya çıkan, görmede azalma, gözde kızarıklık, bulantı ve kusma, şiddetli göz ağrısı belirtileriyle kendini gösterebilmektedir.

Göz Tansiyonunu Kimlerde Görebiliriz?

 • Ailesinde göz tansiyonu rahatsızlığına sahip olan kişiler, genetik yatkınlıktan dolayı bu hastalığa yakalanabilmektedir.
 • Guatr ve şeker hastalığı bulunan kişilerde glokom görülme riski daha yüksektir.
 • Uzun süre boyunca görülen kortizon tedavisi, ikincil glokom gelişimi açısından riski arttıran bir etkendir.
 • Uzak mesafeyi iyi görememe rahatsızlığı olarak adlandırılan miyopi, glokom oluşma riskini iki kat olarak arttırmaktadır.
 • Retina dekolmanı, iritis, göz tümörleri ve birtakım ciddi dereceli göz yaralanmaları da göz içinde yer alan basıncın artmasına neden olduğundan dolayı glokom oluşumunu tetiklemektedir.
Göz Tansiyonu
Göz Tansiyonu

Göz Tansiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlaç Tedavisi

Glokom tedavisi için kullanılan ilaçlar, gözde yer alan sıvının yükseliş seviyesini arttırarak ya da sıvıyı azaltarak göz içindeki basıncı düşürmeye yöneliktir. Kronik olarak adlandırılan ömür boyu ve düzenli olarak ilaç kullanımı gerektirir. Bazı glokom hastalarında göz tansiyonu ilaçları alerji veya intolerans etkide bulunduğundan dolayı duyarlı kişiler için farklı tedavi yöntemlerine başvurmaları gereklidir.

Lazer Tedavi

Farklı türlerdeki glokom tipleri için uygulanan bir tedavi şeklidir. Akut glokom krizlerinde yararlı olma oranı oldukça yüksektir.

Cerrahi tedavi

Cerrahi yöntemin birçok türü bulunmaktadır. Göz sıvısı üretimindeki azalış, göz içinde yer alan fazla sıvının göz dışına atılabilmesi için bir yol açılması veya sıvının rezervuar tüp içine aktarılması gibi uygulamalar sağlanabilir.

 

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 2. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 5. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Göz Tansiyonu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 6. Zonguldak şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 7. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 8. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Göz Tansiyonu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu