Sağlık

Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ?

Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ?

Boğazlarda ağrılar genel itibariyle bir bakteri veya virüs kaynaklıdır. Virüs kaynaklı olan boğaz ağrılarında istirahat ile bir hafta içinde sağlığınıza kavuşursunuz. Bu tür rahatsızlıklar hafif olarak seyreder. Lakin istirahat şarttır. bakteri kaynaklı boğaz ağrılarında bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmanız gerekmektedir. Çünkü bu tarz rahatsızlar ancak antibiyotik ile geçmektedir. Antibiyotik ilaçları ise ancak doktorlar reçete edebilmektedir. Bir önemli hususu da değinmeden geçmeyelim. Antibiyotik kullanımı zorunlu olan boğaz ağrılarında antibiyotik ilacını tam olarak bitirmek gerekmektedir. Aksi takdirde hastalık bir süre sonra tekrar nüksedebilir.

Hafif boğaz ağrısını geçirebilme adına evde uygulayabileceğiniz yöntemler aşağıda belirtilmiştir. İlk etapta bol sıvı alınmalıdır. Günde en az 1,5 litre su için Siyah çay içmek yerine bitki çaylarını içmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle adaçayı, zencefil çayı, ıhlamur çayı boğaz ağrısında içebileceğiniz başlıca çaylardır.Bulunduğunuz ortamı kirli veya tozlu ise hemen temizleyip, havalandırın. Ayrıca kirli havalarda daha fazla bulunmamaya özen gösterin.

Çok ya da çok soğuk sıvılar tüketmemeye özen gösteriniz. Çünkü sıcak oluşan iltihabı daha çok yayar ve mikropların artmasına neden olur. Soğuk ise ağrıyı daha da kötü bir duruma getirebilir.Boğaz ve ağız içini temizlemek ya da dezenfekte etmek için tuzlu veya karbonatlı su ile gargara yapmayı deneyin. Boğaz ağrısı için çok faydasını göreceksiniz.Boğazınızı yumuşatmak adına bal ile karıştırılmış suyu kullanabilirsiniz.

Vücut direncinizi artıracak mevsim meyve ve sebzelerini tüketiniz. Ayrıca içinizi sıcak tutacak çorbaları da sofranızdan eksik etmeyiniz.
Mutlaka C vitamini almalısınız. Çünkü C vitamini vücudun sağlık sigortasıdır.Sigara ve dumanından mümkün olduğunca uzak durun. Eğer sigara kullanıyorsanız hemen bırakın.Yüksek sesle konuşmaktan ve bağırmaktan kaçının. Çünkü bağırmak boğaz ağrısını daha da şiddetlenir.

Son olarak boğazda ağrının şiddeti artmış ise, yutkunurken zorlanıyorsanız, boğaz ağrınız bir haftadan daha uzun sürdüyse, boğaz kısmanda kızarıklık şişlik oluşmuş ise ve bu semptomlara ateş ile öksürük eşlik ediyorsa o zaman mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

29 Yorum

 1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 3. Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 5. Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 6. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 7. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 8. Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 9. Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? konusunda çok yazı okudum ama Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 10. Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? konusunda çok yazı okudum ama Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 11. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 12. Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? konusunda çok yazı okudum ama Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 13. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 14. Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 15. Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 16. Hafif Boğaz Ağrılarında Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir ? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 17. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu