istanbul masöz
BilgiVideo

Havalandırma Nedir? Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların yaşadığı veya belli bir süre bulunduğu ortamlarda oluşa, karbondioksit gibi zararlı gazların oluşumu sebebiyle koku yönünden ağırlaşmış olan havanın ortamdan çıkartılması ve yerine oksijeni bol, sağlıklı havanın mekana alınması işlemine havalandırma denilir.

Bulunan ortamın ihtiyacına göre tercih edilebilecek üç temel havalandırma sisteminden bahsedilebilir.

Havalandırma Çeşitleri

Lokal Havalandırma

İsminden de anlaşılacağı üzere, sadece belirli bir bölgenin havalandırma işlemleridir. Lokal olarak ifade edilen belirli alanlara örnek olarak; odaları, ofisler ve bürolar verilebilir. Bu havalandırma sistemine ait cihazlar genellikle duvara veya cama takılmaktadırlar. Bu cihazların kullandıkları elektrik ise, evlerimizde kullandığımız 220V gerilime sahip olan şehir şebekesi için uygundur.

Lokal havalandırma sistemleri genel olarak karmaşık bir yapıya sahip değillerdir. Cihazlarda genellikle basit yapıdaki aspiratörler tercih edilir. Kanal tesisatına ihtiyaç olmaması hem maddi olarak avantaj, hem de kurulum ve bakım aşamalarından zaman kazandırmaktadır.

Merkezi Havalandırma

Merkezi havalandırma sistemleri, insan nüfusunun fazla olduğu mekanlarda tercih edilirler. Amaç her bir lokal bölüm için ayrı ayrı merkezler oluşturmadan tek bir merkezden havalandırma işleminin gerçekleştirilmesidir. Örneğin okullarda çok insan ve çok sınıf vardır veya iş yerlerinde çok sayıda ofis ve/veya büro vardır. Tüm bu birbirinden bağımsız bölgelerin tek bir merkezden havalandırılmasını mümkün kılmak için geliştirilmiş bir sistemdir.

Birden fazla bölümün havalandırmasını tek bir merkezden yapabilmek için kanal tesisatına ihtiyaç duyulur. Genellikle hücreli aspiratörler kullanılarak her bir bölgeye hücre yerleştirilirler.

Davlumbaz Tipi Havalandırma

Davlumbaz Tipi Havalandırma
Davlumbaz Tipi Havalandırma

Genlikle sanayi tipi havalandırma çeşitleri olsa da, basit yapıdaki sistemlerinizi evlerimizde kullanmaktayız.

Kullanım amaçları, mekanda oluşan kirli hava ile birlikte mevcut kimyasal molekülleri ve gazları da beraberinde dışarıya atılabilmesidir. Evlerimizde kullandığımız davlumbazlar da bu amaca yöneliktir. Çalışma prensibine bakıldığında, ortamda oluşan yanık gazı ve yağ moleküllerinin dışarıya atması şeklinde olduğu anlaşılmaktadır.

Davlumbaz tipi havalandırma sistemlerinde, ortamdaki yanık gaz, kimyasal moleküller ve kötü kokunun dışarıya atılması işlemini gerçekleştirmek amacıyla hava kanalından yararlanılır.

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Havalandırma Nedir? Havalandırma Çeşitleri Nelerdir? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  3. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  4. Havalandırma Nedir? Havalandırma Çeşitleri Nelerdir? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

  5. Batman merkezden ben Pınar Gürbüz. Selamın aleyküm siten inan ki çok hoşuma gitti, saolun 04-11-2021 13:54:44

  6. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Havalandırma Nedir? Havalandırma Çeşitleri Nelerdir? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  7. Havalandırma Nedir? Havalandırma Çeşitleri Nelerdir? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

  8. Havalandırma Nedir? Havalandırma Çeşitleri Nelerdir? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu