BilgiVideo

Havalandırma Nedir? Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların yaşadığı veya belli bir süre bulunduğu ortamlarda oluşa, karbondioksit gibi zararlı gazların oluşumu sebebiyle koku yönünden ağırlaşmış olan havanın ortamdan çıkartılması ve yerine oksijeni bol, sağlıklı havanın mekana alınması işlemine havalandırma denilir.

Bulunan ortamın ihtiyacına göre tercih edilebilecek üç temel havalandırma sisteminden bahsedilebilir.

Havalandırma Çeşitleri

Lokal Havalandırma

İsminden de anlaşılacağı üzere, sadece belirli bir bölgenin havalandırma işlemleridir. Lokal olarak ifade edilen belirli alanlara örnek olarak; yaşam odaları, ofisler ve bürolar verilebilir. Bu havalandırma sistemine ait cihazlar genellikle duvara veya cama takılmaktadırlar. Bu cihazların kullandıkları elektrik ise, evlerimizde kullandığımız 220V gerilime sahip olan şehir şebekesi için uygundur.

Lokal havalandırma sistemleri olarak karmaşık bir yapıya sahip değillerdir. Cihazlarda genellikle basit yapıdaki aspiratörler tercih edilir. Kanal tesisatına olmaması hem maddi olarak avantaj, hem de kurulum ve bakım aşamalarından zaman kazandırmaktadır.

Merkezi Havalandırma

Merkezi havalandırma sistemleri, insan nüfusunun fazla olduğu mekanlarda tercih edilirler. Amaç her bir lokal bölüm için ayrı ayrı merkezler oluşturmadan tek bir merkezden havalandırma işleminin gerçekleştirilmesidir. Örneğin okullarda çok insan ve çok sınıf vardır veya iş yerlerinde çok sayıda ofis ve/veya büro vardır. Tüm bu birbirinden bağımsız bölgelerin tek bir merkezden havalandırılmasını mümkün kılmak için geliştirilmiş bir sistemdir.

Birden fazla bölümün havalandırmasını tek bir merkezden yapabilmek için kanal tesisatına ihtiyaç duyulur. Genellikle hücreli aspiratörler kullanılarak her bir bölgeye hücre yerleştirilirler.

Davlumbaz Tipi Havalandırma

Davlumbaz Tipi Havalandırma
Davlumbaz Tipi Havalandırma

Genlikle sanayi tipi havalandırma çeşitleri olsa da, basit yapıdaki sistemlerinizi evlerimizde kullanmaktayız.

Kullanım amaçları, mekanda oluşan kirli hava ile birlikte mevcut kimyasal molekülleri ve gazları da beraberinde dışarıya atılabilmesidir. Evlerimizde kullandığımız davlumbazlar da bu amaca yöneliktir. Çalışma prensibine bakıldığında, ortamda oluşan yanık gazı ve yağ moleküllerinin dışarıya atması şeklinde olduğu anlaşılmaktadır.

Davlumbaz tipi havalandırma sistemlerinde, ortamdaki yanık gaz, kimyasal moleküller ve kötü kokunun dışarıya atılması işlemini gerçekleştirmek amacıyla hava kanalından yararlanılır.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Havalandırma Nedir? Havalandırma Çeşitleri Nelerdir? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

  2. Havalandırma Nedir? Havalandırma Çeşitleri Nelerdir? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu