Tarih

Hudeybiye Antlaşması Nasıldır ?

Hudeybiye Antlaşması Nasıldır ?

Hicretin 6.yılında vuku buldu. Peygamber (s.a.v), ashabıyla birlikte Ka’be’yi ziyaret etmek için Mekke’ye doğru yola çıktı.

Müslümanlar ihramlıydılar ve silahsızlardı. Asfan denilen bölgeye geldiklerinde, Kureyşlilerin savaş hazırlığı yaptıkları ve müslümanları Mekke’ye sokmamaya yemin ettikleri haberi geldi. Huneyn’de konakladılar. Savaş için gelmediklerini, sadece Ka’be’yi tavaf edip döneceklerini bildirmek üzere Hz. Osman’ı elçi olarak Kureyş’e gönderdiler. Bu sırada Hz. Osman’ın öldürüldüğü haberi yayılınca, Hz. Peygamber (s.a.v), ölüncüyeye kadar savaşmak üzere ashabından biat aldı. Tehlikeyi sezinleyen Mekkeliler, peygamber (s.a.v) ile barış antlaşması imzaladılar:

  • Müslümanlar bu yıl hac yapmadan dönecek, ama gelecek yıl üç günlük bir hac ziyareti yapabilecekler,
  • Müşriklere iltica eden hiçbir müslüman iade edilmeyecek, fakat müslümanlara iltica eden Mekkeli erkekler iade edilecek,
  • Bu antlaşmayı yapan her iki tarafın, müttefikleri de dahil 10 yıl süreyle savaşmayacaklar,

İlk bakışta müslümanların aleyhine gibi görünen bu şartlar, daha sonra kendilerien büyük faydalar, ve rahatlıklar sağlamıştır.

Bu arada peygamber (s.a.v), komşu devletlerin hükümdarlarını İslam’a davet mektupları göndermiştir.

İlgili Makaleler

18 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu