Bilgi

İcra Takibi Alt Sınırı Var Mıdır? Haciz İşlemlerinde Alt Sınır

İcra Takibi Alt Sınırı Var Mıdır? Haciz İşlemlerinde Alt Sınır

 
Haciz bireye ya da kamuya ait alacığı tahsil etmektir. Bu alacak tahsil edilirken borçlunun bazı mallarına el konulur. Borçlunun başkasına devredebileceği her şeye haciz işlemi uygulanabilir. Taşınır taşınmaz mallarınıza haciz işlemi uygulanabilir. Bunun yanı sıra maaş, bankadaki para, kira alacağı gibi haklarınıza da haciz işlemi uygulanabilir. Haciz için borçlunun evinde de işlem sağlanır fakat temel yaşamı engelleyecek hiç bir ürün haczedilemez ve el koyulamaz.

İcra Takibi Alt Sınırı Var Mıdır? Haciz İşlemlerinde Alt Sınır 2

İcra Takibi

İcraya başvurulduktan sonra borçluya ödeme emri tebliğ edilir. Tebliğ edildikten sonra yasal sürelerin geçmesi ile haciz işlemi başlatılır. Borçlu bu borcu ödememek için haciz işlemi başlatıldıktan sonra mallarını satabilir, devredebilir. Bunu engellemek için haciz işlemi başlatılmadan önce ihtiyati haciz kararı alınması gerekir.

İhtiyati haciz borçlunun malını kaçırmasına engel olmak için konur. Bu karar asliye hukuk veya asliye ticaret mahkemesine verilen dilekçeyle yapılır. Alacaklının lehine olan ihtiyati haciz işlemi sayesinde borçlunun mal kaçırma ihtimali ortadan kalkar.

 

Eve Haciz Gelir Mi?

Eve haciz işlemi için gelinir. Eve haciz için gelerek para, antika eşya, altın, gümüş, süs eşyaları ve benzeri aile bireylerinim yaşamı için lüzumlu olmayan ürünleri alabilirler. Haciz işleminde önemli nokta borcun tahsil edilmesidir. Borçluyu ya da aile bireylerini zora sokmak değildir.

Evde yaşama devam edebilmek için gerekli olan hiçbir temel ürüne ya da eşyaya haczedilemez. Televizyon, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi temel ev eşyalarıdır. Ve bu ürünlere haciz işlemi uygulanamaz. Ancak bu ürünler birden fazla ise o zaman haciz işleminde el konulabilir.

 

İcra Takibinde Alt Sınır Var Mıdır? Haciz İşlemlerinde Alt Sınır Nedir?

İcra takibinde bir alt sınır belirlenmiştir. Bu meblağ 5650 tl’dir. Üst limit tutarı ise 8480 tl’dir. Eğer borç alt ve üst limitin altında ise önce borçların eğitim edilmesi için tüketici heyetine başvuru yapılmalıdır. Eğer ödenmemiş borcunuz varsa ve alt üst limit tutarının altında ise sizde borcunuzun yargıcı heyetinden alınacak kararlar eğitim edilmesini talep edebilirsiniz.

 

İcra Borcu Taksitle Ödenebilir Mi?

Alacaklı borçluya ödeme emri gönderir. Ödeme emrine itiraz gelmezse icra takibi başlatılır. Haciz işlemleri başlatıldığında borçlu borcunu ödeyebilir. Borçlu borcunun tamamını öderse haciz işlemi düşer.

Borçlu haciz durdurmak için borcun tamamını ödeyebilir ya da taksitli ödeme talebi verebilir. Taksitli ödemek istenirse ilk taksit peşin verilir. Bu durumda haciz düşer. İki taraf taksitli ödemeyi kabul ederse taksit tutarları ve ödeme tarihleri belirlenmelidir. Belirlenen taksit tutarına göre ilk taksit hemen ödenmelidir. Borçlu tek taraflı olarak da taksitlendirme talebinde bulunabilir. Bunun için bazı şartların gerçekleşmesi gerekir. Bu şartlar sağlanıyorsa alacaklının kabul şartı aranmaksızın borçlunun borcu taksitlendirilir. Bu aşamada icra takibi durdurulur.

İlgili Makaleler

24 Yorum

 1. İcra Takibi Alt Sınırı Var Mıdır? Haciz İşlemlerinde Alt Sınır konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 2. İcra Takibi Alt Sınırı Var Mıdır? Haciz İşlemlerinde Alt Sınır konusunda çok yazı okudum ama İcra Takibi Alt Sınırı Var Mıdır? Haciz İşlemlerinde Alt Sınır konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 3. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. İcra Takibi Alt Sınırı Var Mıdır? Haciz İşlemlerinde Alt Sınır konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 4. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz İcra Takibi Alt Sınırı Var Mıdır? Haciz İşlemlerinde Alt Sınır konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 8. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 9. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 10. İcra Takibi Alt Sınırı Var Mıdır? Haciz İşlemlerinde Alt Sınır konusunda çok yazı okudum ama İcra Takibi Alt Sınırı Var Mıdır? Haciz İşlemlerinde Alt Sınır konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 11. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu