Finans
Trend

İhtiyaç Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İhtiyaç Kredisi Başvurumun Kabul Edilmemesinin Nedeni Nedir?

İhtiyaç kredisinin birçok çeşidi ve türü vardır. Her türü farklı olan ihtiyaç kredisi, tüketicilerin ipotek veya ipoteksiz kullandığı paradır. İhtiyaç kredisini kullanmak diğer kredilere göre daha kolaydır. Bazı bankalarda, banka şubesine gitmeden kredi kullanılabilir. Bu krediyi kullanmak isteyen insanların kafasında birçok soru vardır.

İhtiyaç Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 2

Ben Kredi Alabilir Miyim?

İhtiyaç kredisini çekebilmek için belli başlı şartlar vardır. Bu şartların bazıları şunlardır:

 • Çalıştığınız işyerinden sigorta primi alıyorsanız (yani sigortalı çalışıyorsanız)
 • Kredi notunuz (mali sicil ve maddi durum gösteren tablo) temiz ve yüksek ise
 • Başvurduğunuz bankanın sizden istediği şartları taşıyorsanız ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

İhtiyaç kredisinde bankalar size hayat sigortası yapmanızı önerir. Hayat sigortası yaptırmanız sizin için önemli olacaktır çünkü başınıza bir şey gelse bile krediniz güvence altında olacaktır.

İhtiyaç kredisinde bankalar genellikle SGK güvenceli çalışan olmanızı talep eder. Kaç aylık çalışan olmanız ise bankadan bankaya göre değişiklik gösterir. Bazı bankalar minimum 4 aylık çalışan isterken bazı bankalar 6 aylık çalışan olmanızı isteyebilir.

 

İhtiyaç Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 3

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, banka ve finansal kuruluşların kredi verirken referans aldıkları, kullanıcının bankalar ile olan geçmişlerinin bir göstergesidir. Puanlama sistemi 1 ile 1900 arasında değişiklik gösterir. Kişi borçlarını düzenli olarak ödemişse var olan puanlama sistemindeki notu 1000 den yüksektir. Krediyi kullanabilmek için kredi notu çok önemlidir.

 • 1 – 699 arasında olan bir kişiye kredi çıkma ihtimali çok düşüktür.
 • 700 – 1099 arasındaysa orta derecede çıkma ihtimali vardır fakat yine düşüktür.
 • 1100 – 1499 gelire bağlı bir çıkma düzeyi vardır.
 • 1500 – 1699 arasında bir kredi notu varsa kredi çıkma ihtimali yüksektir.
 • 1700 – 1900 kredi çıkma ihtimali çok yüksektir.

Kredi notu düşük olup kredi çekmek isteyen kişiler birçok yönteme başvurabilirler. Teminat göstermek ve kefil göstermek bu yöntemlerin arasındadır. İsterseniz gelirinize göre daha düşük tutarlı bir kredi alabilirsiniz.

 

İhtiyaç Kredisinde En Fazla Kaç Ay Taksit İmkânı Vardır?

Banka Düzenleme ve Denetleme Kurulu bankalar için kredi taksit tutarı belirlemiştir. İhtiyaç kredisinde en fazla 48 ay vade olacak şekilde taksit yapabilirsiniz. 48 aydan daha fazla taksit yapamazsınız. Faiz oranı ve kredi dosya masrafı vade miktarı düştükçe düşer. Ne kadar az vadeli kredi çekerseniz ödeyeceğiniz faiz bir o kadar düşük olacaktır.

İhtiyaç kredisinde erken ödeme cezası yoktur. Borcunuzu erken kapatırsanız eğer size maliyet ve faiz indirimi uygulanır.

İhtiyaç Kredisi Başvurumun Kabul Edilmemesinin Nedeni Nedir?

Kredi notunuz düşükse veya daha önce kredi çekmediyseniz kredi talebinizin reddedilme ihtimali yüksektir. Ayrıca resmi olarak bir geliriniz yoksa da talebiniz reddedilir. Ancak kredi notunuz yüksekse, resmi olarak bir geliriniz varsa ve bunlara rağmen çıkmıyorsa bunun sebebi gelirinizin kredinin geri ödemesine uygun bulunmamasıdır.

 

İlgili Makaleler

89 Yorum

 1. Şırnak merkezden ben Cenk. selamun aleyküm paylaşımın cidden çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım 13-07-2024 04:50:32

 2. Finans kategorisinde yazmış olduğunuz İhtiyaç Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 3. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 4. İhtiyaç Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular konusunda çok yazı okudum ama İhtiyaç Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 5. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 6. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 7. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 8. Finans kategorisinde yazmış olduğunuz İhtiyaç Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 9. Bursa şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.