Bilgi

İnsanın Kendine Yapacağı 2 Önemli Yatırım

Bilgi Birikimi :

Bilgi birikiminin temel kaynakları vardır. Kişinin bireysel merakı ve aileden çevreye , okuldan diğer ilişkide bulunduğu dünyaya , bir insan kendi gözlemlerine ve deneyimlerine dayanarak , yaşamın sorunlarına karşı nasıl başa çıkacağını öğrenir , bu sorunlarla başa çıkmak için bir bilgiye ihtiyaç duyulur , bilgi bilinçi bir etkilenme , ilgi ve amaç , araç ve ortamın ortak ürünüdür . Eğitim ise bilgiye erişmenin , bilgiyi kullanmanın aracıdır.Çevrenin insana  ‘doğru’ diye aktardığı temel kural bilgisini ve kültür değerlini kullanır.

Ayrıcalıklı Olma :

Gelişme yaratmanın temel koşullarından biri , bir ağ yapısı içinde kendi kendini besleyen bir ‘topluluk’ oluşturmaktır. Girişimci kişi hem topluluğun oluşmasında , hem de topluluğun yarattığı potansiyelin zenginliğe dönüştürülmesinde önemli bir işleve sahiptir.O nedenle , girişimcilerin hem bir ‘yönlendirici öncü’ , hem de ‘kullanıcı öncü’ işlevi vardır.Girişimcinin insan ve kaynağını üretim sürecinde etkin kullanılarak , zenginlik üretilmesinin ardında ‘ ayrıcalıklı kişilik ‘ yaratabilmesi vardır. Bu da girişimcinin bir ‘çekirdek yeteneğe’ sahip olmasını gerektirir.Bütün ayırt edici olgular da girişmci kişiliğin ‘sürekli biriktici’ özelliğini ön plana çıkarır.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Eskişehir merkezden ben Fisun Öne. Slm paylaşım inanki dikkatimi çekti, face de paylaştım 01-05-2021 22:24:12

  2. İnsanın Kendine Yapacağı 2 Önemli Yatırım konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

  3. İnsanın Kendine Yapacağı 2 Önemli Yatırım konusunda çok yazı okudum ama İnsanın Kendine Yapacağı 2 Önemli Yatırım konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu