Bilgi

İnsanlar Canavara Dönüşüyor ( İllüzyon)

Yanılması İllüzyon

Sağlıklı bir insanın gözleri  genelde  190 derecelik bir açıda etkindir. Bununla birlikte mükemmel  bir görüşten uzaktır. Bazen aslında  olmayan nesneleri  görmemize, ya da  gördüğümüz nesneleri  aslında  olduğundan farkı şekillerde görmemize neden olabilir.

İnsanlar Canavara Dönüşüyor

Burada  göz yanılması testi yapmak  için size bir illüzyon resmi bulduk. Aşağıdaki resmin ortasındaki  + simgesine uzun süre baktığımızda sağda ve solda  değişen resimlerdeki aktörlerin giderek canavara  dönüştüğünü görmeye başlayacaksınız.

İnsanlar Canavara Dönüşüyor ( İllüzyon) 2
Göz yanılması illüzyon

Yüzleri çarpılmaya başlıyor. Adeta  ucubelere dönüşüyorlar. peki bu neden oluyor ? Göz yanılması nedir ve neden bu kadar değişim oluyor. Bu soruların  cevaplarını sizin için azbuz. ‘da paylaşıyoruz.

Göz Yanılması Nedeni

Gözümüzde retina da sarı nokta adı verilen bir yer bulunmaktadır. Göz küresinde  bu alanda  çok fazla  reseptör bulunmaktadır. Bu sayede belirli bir alanı daha net  görmeye yarar. Bir nevi makro işlemi gibi. Bu alana  odaklandığınızda  tüm görüş alanını neredeyse  kısma odaklamış olursunuz. Ama  görüş açısı daha geniş olduğundan etrafta değişen görselleri de  görme merkezinden beyne iletilmektedir. Görüntüler hızlı değiştiği için ve odak merkezi başka yerde olduğundan art arda gelen hızlı emirler karşısında  göz ve beyin  artık yüzleri  karıştıracak ve sizin  görüş açınıza ucubelere benzeyen simalar  gelecektir.

Kısacası beyin gözden gelen emirlerle  o yüzleri tek bir karede  toplamaya çalışır ve siz birkaç kişinin görüntüsünü üst üste birleşmiş bir biçimde görürsünüz.

 

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  4. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  5. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  6. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  7. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu