Sosyal Medya

Instagram DM Nedir? Hangi Özelliklere Sahiptir?

Instagram DM nedir? Hangi özelliklere sahiptir? Instagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden biri olan DM sistemi, günümüzde neredeyse Whatsapp kadar kullanılıyor. Bunun yanında sağladığı avantajlar da azımsanacak kadar değil. Instagram kullanan veya kullanmaya başlayacak herkesin mutlaka DM’nin ne demek olduğunu, nasıl kullandığını ve neden bu kadar önemli olduğunu bilmesi gerekiyor.

Instagram DM (Direct Message)

Sadece Instagram’da değil, Twitter ve birçok platformda da bulunan DM (Direct Message) sistemi, temel olarak kullanıcılarla mesajlaşmanıza yarıyor. Bunun için Whatsapp’ı tercih edebiliriz diyebilirsiniz fakat DM’nin kullanılması için oldukça sebep bulunuyor. Özellikle Instagram’da birçok özellik bulunuyor. Instagram DM ile yapabilecekleriniz şu şekilde;

 • Instagram kullanıcı olan herkesle mesajlaşabilirsiniz.
 • Sizi takip etmeyen kişilere mesaj gönderdiğinizde istek paneline düşer ve bu sayede istenmeyen mesajların önüne geçmiş olursunuz.
 • Aynı Whatsapp’taki gibi gruplar oluşturabilir ve adlandırabilirsiniz. Oldukça fazla kişiyi de bu gruba ekleyebilirsiniz.
 • Hem gruplarda hem de kişisel konuşmalarda Instagram üzerindeki içerikleri paylaşabilirsiniz. Böylece beğendiğiniz bir içeriği arkadaşlarınızın görmesini sağlayabilirsiniz.
 • Hem arkadaşlarınızla hem de gruplarda birbirinize hikâyeler gönderebilirsiniz. Bu açıdan snapchat ile oldukça benzerlik göstermektedir.
Instagram DM Nedir
Instagram DM Nedir

Kısacası Instagram platformunun tüm özelliklerini ayrıca Direct Message bölümünde de kullanabilirsiniz. Bunun yanında süresiz ve sınırsız mesajlaşma özelliğiyle de Whatsapp’tan daha fazla avantaja sahip olmaktadır.

Fakat Instagram DM, Whatsapp gibi telefon numarası yerine herkese açık bir platformda bulunduğu için isteyen herkes size mesaj atma isteğinde bulunabilir. Bu durumu engelleyebilirsiniz ancak size ulaşılması ve sizin başkalarına ulaşmanız daha kolaydır. Bu özellik duruma göre olumlu bir şey olabilirken bazı durumlarda çok sinir bozucu olabilir. Ayrıca Instagram DM üzerinden dosya gönderme, alma ve görüntülü arama gibi özellikler bulunmamaktadır. Bu sebeple Whatsapp’la çokta karşılaştırılmaması gerekmektedir.

Instagram kullanmadan önce DM gibi terimleri öğrenmeli ve bu tür özelliklerin nasıl kullanılması gerektiğini mutlaka öğrenmelisiniz. Aksi taktirde bu ve buna benzer platformların kullanımları size oldukça karmaşık gelebilir.

 

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 2. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. Bursa şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 5. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Instagram DM Nedir? Hangi Özelliklere Sahiptir? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 6. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu