istanbul masöz
Bilim

Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı )

Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı )

Hız, insanın hayatında önemli bir rol aldığı için kendisinide ve insanlarıda değiştirdi. İnsanlar at arabısından indikten sonra, bisikletle seyahat etmeye başladı ve şimdide uçakta seyahat ediyor. Daha önce 100 Kilometre yolu gidebilmek gün sürerken şimdi 2 saate 100 Kilometre yola varabiliyorsunuz.

İlk mektubun 400 KM’ye ulaşması yaklaşık 400 hafta gibi bir süreye varıyordu, şimdi postalarsak 4 saniyede 6.000 KM’ uzaklıktaki bir kişiye rahatlıkla yollayabilirsiniz, WhatsApp’tan yollamak isterseniz eğer o kişiye ulaşma süresi 2 saniye gibidir.

İnsan hala aya gitmek ve bir yudum çay içip ardından 1 saat içinde tekrar dünyaya dönebilecek hıza henüz sahip değil. Birisi akşam saatlerinde Mars’ta akşam yemeği organize etmişse, en kısa sürede dünyaya geri dönebilirsek ki eğer böyle bir hız gelişirse, o zaman bugün gördüğümüz gelmişe birkaç bin kat daha fazla gelişmiş olacaktır. Bilim adamları bu hız konusunda daha fazlasına erşimek için çalışıyor.

İnsanlar Işığın Hızında Yolculuk Yapmak İster: Yağmurlu bir günde gökyüzünde şimşek çaktığında, herşeyden önce fark etmişsinizdirki şimşek çakar ve ardından gök gürültüsü duyulur. Buda demek oluyorki ışık hızının ses hızından daha hızlı olduğunun anlamına geliyor. Bilim adamları sesin hızına ulaşabildiler, ancak henüz ışığın hızına ulaşamadılar.

 

isik-yili-nedir

isik-yili

 

Işık hızı o kadar yüksektir ki, Londra’dan New York’a olan mesafeyi 1 saniyede 50 kereden fazla turlayabilirsiniz. Böyle bir hızına ulaşıp göndermek isterseniz eğer, mesajı Mars’a göndermek 12,5 dakika gibi bir kısa sürede iletmiş olursunuz. “Şimdi Eğer Mars’a gitmek istiyorsak, ışığın hızına ulaşmak zorundayız, aksi takdirde yine gidebiliriz, fakat kesin geri dönüşün garantisi yoktur. Şimdi saate 1000 KM hızla gidersek 220 milyon kilometreye ne kadar bir sürede varabileceğinizi siz düşünün.”

Işık Hızı Nedir : Vakum gibi uzayda, mükkemel ışık hızı saniyede 2,99,792,458 KM’dir. Rigveda’da, güneş ışığının hızının yaklaşık olarak Işık hızıyla aynı olduğu söyleniliyor. Dünya’nın Güneşten Ortalama Uzaklığı Yaklaşık 14,96,00,000 KM veya 9,29,60,000’Mil’dir. Güneş ışığının Dünya’ya ulaşması ise sadece 8 dakika 16,6 saniye gibi bir süredir.

Bir yılda ışığın kat ettiği mesafeye, ışık yılı denir. Bir ışık yılı yaklaşık,9.500 milyar kilometre anlamına gelir. Bu ışığın hızı. 9,4607 x 10 ^ 12KM formülüne sahiptir. ( Yaklaşık olarak 6 trilyon MİL )

 

İlgili Makaleler

47 Yorum

 1. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 2. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 3. Yozgat merkezden ben Haşim. Selam herkese web siten vallaha billaha çok hoşuma gitti, teşekkürler 10-12-2021 09:53:24

 4. Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı ) konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 5. Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı ) bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 6. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı ) konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 7. Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı ) konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 8. Makale için teşekkürler. Sizi de siteme beklerim gerçekten güncel blog yazıları yazıyorsunuz.

 9. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 10. Çanakkale şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 11. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 12. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 13. Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı ) konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 14. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 15. Siirt şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 16. Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı ) konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 17. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 18. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 19. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı ) konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 20. Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı ) konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 21. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı ) konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 22. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 23. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı ) konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 24. Muğla merkezden ben Pınar Gürbüz. selam arkadaşlar web siten vallaha billaha ilgi uyandırıcı, teşekkürler 10-06-2020 19:10:05

 25. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı ) konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir