Kapat

Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı )

Işık Hızı ve Işık Yılı
Abone Ol

Işığın Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık )

Hız, insanın hayatında önemli bir rol aldığı için kendisinide ve insanlarıda değiştirdi. İnsanlar at arabısından indikten sonra, bisikletle seyahat etmeye başladı ve şimdide uçakta seyahat ediyor. Daha önce 100 Kilometre yolu gidebilmek 2 gün sürerken şimdi 2 saate 100 Kilometre yola varabiliyorsunuz.

İlk mektubun 400 KM’ye ulaşması yaklaşık 400 hafta gibi bir süreye varıyordu, şimdi postalarsak 4 saniyede 6.000 KM’ uzaklıktaki bir kişiye rahatlıkla yollayabilirsiniz, WhatsApp’tan yollamak isterseniz eğer o kişiye ulaşma süresi 2 saniye gibidir.

İnsan hala aya ve bir yudum çay içip ardından 1 saat içinde tekrar dünyaya dönebilecek hıza henüz sahip değil. Birisi akşam saatlerinde Mars’ta akşam yemeği organize etmişse, en kısa sürede dünyaya geri dönebilirsek ki eğer böyle bir hız gelişirse, o zaman bugün gördüğümüz gelmişe birkaç bin kat daha fazla gelişmiş olacaktır. Bilim adamları bu hız konusunda daha fazlasına erşimek için çalışıyor.

İnsanlar Işığın Hızında Yolculuk Yapmak İster: Yağmurlu bir günde gökyüzünde şimşek çaktığında, herşeyden önce fark etmişsinizdirki şimşek çakar ve ardından gök gürültüsü duyulur. Buda demek oluyorki hızının ses hızından daha hızlı olduğunun anlamına geliyor. Bilim adamları sesin hızına ulaşabildiler, ancak henüz ışığın hızına ulaşamadılar.

 

isik-yili-nedir

isik-yili

 

Işık hızı o kadar yüksektir ki, Londra’dan New York’a olan mesafeyi 1 saniyede 50 kereden fazla turlayabilirsiniz. Böyle bir hızına ulaşıp mesaj göndermek isterseniz eğer, mesajı Mars’a göndermek 12,5 dakika gibi bir kısa sürede iletmiş olursunuz. “Şimdi Eğer Mars’a gitmek istiyorsak, ışığın hızına ulaşmak zorundayız, aksi takdirde yine gidebiliriz, fakat kesin geri dönüşün garantisi yoktur. Şimdi saate 1000 KM hızla gidersek 220 milyon kilometreye ne kadar bir sürede varabileceğinizi siz düşünün.”

Işık Hızı Nedir : Vakum gibi uzayda, mükkemel ışık hızı saniyede 2,99,792,458 KM’dir. Rigveda’da, güneş ışığının hızının yaklaşık olarak Işık hızıyla aynı olduğu söyleniliyor. Dünya’nın Güneşten Ortalama Uzaklığı Yaklaşık 14,96,00,000 KM veya 9,29,60,000’Mil’dir. Güneş ışığının Dünya’ya ulaşması ise sadece 8 dakika 16,6 saniye gibi bir süredir.

Bir yılda ışığın kat ettiği mesafeye, ışık yılı denir. Bir ışık yılı yaklaşık,9.500 milyar kilometre anlamına gelir. Bu ışığın hızı. 9,4607 x 10 ^ 12KM formülüne sahiptir. ( Yaklaşık olarak 6 trilyon MİL )

 

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Işığın Hızı Nedir , İnsan Bunu Başarabilir mi ? ( Işık Yılı )” üzerine 10 yorum

  1. Demirkan says:
  2. Mustafa says:
  3. Neşet says:
  4. Özlem says:
  5. Pakize Su says:
  6. Pınar Gürbüz says:
  7. Muhammed says:
  8. Marin says:
  9. Haşim says:
  10. Özer says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk
ajax-loader