istanbul masöz
Yaşam

İstanbulkart HES Kodu Ekleme – Eşleştirme İşlemi Nasıl Yapılır ?

15 Ocaktan 2020 tarihinden itibaren İstanbul Kart  geçen tüm  taşıma araçları İstanbulkart ile HES kodunu eşleştirmeyen  kullanıcılarına hizmet vermeyeceğini  duyurdu. Bu bağlamda toplu taşıma  kullanan İstanbullular İstanbulkartları ile HES kodu tanımlamasını yapmak zorundalar. Peki milyonlarca insanın  kullandığı  İstanbulkartlara HES kodu tanımlama nasıl yapılır ? Size  bu yazımızda resimli olarak çok basit  İstanbul kartınıza HES kodu eşleştirme işlemini anlatacağız.

Hala HES kodunuzu almadıysanız  ilk önce HES kodunuzu alarak işleme başlayalım. HES kodu nereden alınır?  HES  kodu  telefonunuz üzerinden SMS göndererek ve ya E- Devlet Üzerinden alınabilir.

E- Devlet HES Kodu Alma İşlemi 

İstanbulkart HES Kodu Ekleme - Eşleştirme İşlemi Nasıl Yapılır ? 2

 • Telefonumuzda E-Devlet mobil uygulama yüklü ise  mobil uygulamadan  ve ya  yandaki  linke  tıklayarak  E- Devlet internet sitesinden e-devlet paneline  ulaşıyoruz. E- Devlet Giriş 
 • Daha sonra e-devlet arama kısmına  HES Kodu yazıyoruz.
 • Burada açılan sayfalardan  HES Kodu Üretme ve Listeleme sayfasına tıklıyoruz.

 

İstanbulkart HES Kodu Ekleme - Eşleştirme İşlemi Nasıl Yapılır ? 3

Yukarıdaki ekranda gördüğünüz gibi  daha önce HES kodu almış iseniz aldığınız tarih  , nasıl aldığınız ve geçerlilik süresi yazmaktadır. Eğer HES kodu almadı iseniz sayfanın sağ üst köşesinde  bulunan buton ile  yeni hes kodunuzu alabilirsiniz.  HES kodu geçerlilik süresi 1 yıldır.  

SMS İle HES Kodu Alma 

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023‘e SMS olarak atılır.

Örnek: HES  12345678978 1234 30

Not: Buradaki  paylaşım süresi eğer  bir yolculuk yapacaksanız onun kaç gün süreceği ile alakalıdır. Paylaşım süresi belirtmezseniz HES kodunuz 1 yıllık olacaktır.

 

İstanbul Karta HES Kodu Ekleme – Eşleştirme İşlemi 

Öncelikle yandaki linke tıklayarak İstanbulkart HES kodu eşleştirme sistemine giriyoruz. https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/

İstanbulkart HES Kodu Ekleme - Eşleştirme İşlemi Nasıl Yapılır ? 4

Yukarıdaki linke tıkladığınızda üstteki görseldeki ekran sizi  karşılayacaktır. Buradaki bilgileri  eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.  İstanbulkart Kart numarası  kartın ön yüzünde yada  bazı kartlarda arka yüzünde bulunan 6370 ile  başlayan numaradır.  Tüm bilgileri eksiksiz girip Kaydet butonuna basıyoruz.

Daha sonra sizi  aşağıdaki gibi bir pencere karşılayacak

İstanbulkart HES Kodu Ekleme - Eşleştirme İşlemi Nasıl Yapılır ? 5

Yukarıdaki pencereyi gördüğünüzde  İstanbul kart ile HES kodu eşleştirmesi  başarı ile tamamlanmış demektir ve başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

İstanbul Kart HES Kodu Eşleştirme Sorunları 

 • HES kodumu aldım fakat HES kodu ile Kimlik bilgileri eşleştirilmedi hatası alıyorum. ?

Bu durumda  HES kodunuzu doğru girip girmediğinizi  kontrol edin. Eğer HES kodunun geçerliliği bitmiş ise yukarıdaki işlemleri  tamamlayarak  yeni HES kodu alın. Ve ya birden fazla hes kodunuz var ise diğerlerini deneyin.

 • İstanbul karımın üzerinde isim bilgileri yok sadece  numara var  HES kodu eşleştirmesi  nasıl yapabilirim ?

İstanbul kartınız anonim bir kart  bile olsa , alt kısmındaki  numaralar ile HES kodunuz ile eşleştirme yapılabilmektedir. Yukarıdaki  işlemleri  harfiyen uygulayın. O istanbul kart sizin isminize tanımlanacaktır.

Sonuçlar:  Artık başkasının kartını  kullananlar tarih gibi. Çünkü her İstanbulKartta bir kişinin HES kodu  bilgileri  tanımlı  olacak. Bu da  başkasının kartlarının  kullanılamayacağı anlamına geliyor.

İstanbul Kart ımıza HES kodu eklemeyi size  bu yazımızda anlatmaya çalıştık. 15 Ocak  2021 tarihinden itibaren metro, otobüs, tranvay  vb  tüm  istanbul kart geçerli  toplu taşıma araçlarına istanbul kartına HES kodunu tanımlamamış  olanlar girmeyecek.  Yaklaşık 3 haftalık bir süreçte tüm İstanbulluların İstanbul kartlarına  HES kodlarını eklemeleri  gerekiyor.

 

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. İstanbulkart HES Kodu Ekleme – Eşleştirme İşlemi Nasıl Yapılır ? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 2. İstanbulkart HES Kodu Ekleme – Eşleştirme İşlemi Nasıl Yapılır ? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 3. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz İstanbulkart HES Kodu Ekleme – Eşleştirme İşlemi Nasıl Yapılır ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 7. İstanbulkart HES Kodu Ekleme – Eşleştirme İşlemi Nasıl Yapılır ? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu