istanbul masöz
BilgiYaşam

Kahvenin Güzellikte Kullanım Alanları


Kahve

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır derler. Sohbetin bahanesi olan kahvenin mucizevi vardır; ancak elbette fazla tüketimi sağlığa zararlı bir hal alabilir. Kahvenin güzellikteki yerine geçmeden önce, kahve üzerine biraz da olsa konuşmak yerinde olacaktır.

Özellikle kaliteli bir kahveden yapılan sütsüz ve şekersiz filtre kahve içmek, kahvenin yararlarını en üst düzeyde görmemize yardımcı olur. Ayrıca günde 1 ya da 2 kez içilen sade Türk kahvesinin de organizmaya sağlıklı katkıları vardır.

Kahve ile ilgili yapılan araştırmalar kapsamında; günde belirli oranda kahve içen kadınlarda kalp krizi riskinin %25 oranında azalabilme ihtimali bulunmaktadır. Bununla ilgili en somut örnek, İsviçre’de 10 yıl boyunca sürdürülen bir araştırmadır. Yapılan araştırmada beslenme şekli ve hastalığın ilerleyişi ile ilgili 35,000 kadın incelenmiştir. Bu kadınlardan 1680 tanesi kalp krizi geçirmiştir. Ancak araştırma ekibindeki uzmanlar kahve tüketiminin kadınların sağlığını nasıl etkilediği yönünde bir inceleme yaptıklarında, günde 1 fincandan fazla kahve içenlerde riskin çok daha az olduğunu görmüşlerdir. Bunun nedeni ise, insülin hassasiyetini arttırması ve stresin etkilerini azaltmasıdır.

Yararları

 • Uyarıcı etkisi vardır. Sabahları uyanmaya yardımcı olur, kontrasyonu arttırır.
 • Böbrek taşı oluşumundaki riski azaltır. Bu konuda tersi iddialar olsa da, sağlık çalışanları arasında yapılan bir araştırmada, böbrek taşı rahatsızlığının kahve içmeyenler arasında daha sık görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni, kahvenin diüretik etkisidir.
 • Amerika’da son yapılan araştırmalara göre, fiziksel egzersizle birlikte ölçülü kahve tüketimi, güneşinultraviyole ışınlarının yol açtığı kansorejen etkileri ortadan kaldırabilmektedir.

 

Kahvenin Güzellikte Kullanım Alanları

 • Kafeinin vazodilatasyon (damar genişletici) etkisi, cildin sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle piyasada satılan çeşitli güzellik ürünleri ve kremlerinde kafein sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Yüz peelingi yapmak için Türk kahvesi ideal bir metaryaldir. Cilt tipinize göre haftada bir gün ya da 15 günde bir kahve peelingi uygulanabilir. Size gerekli olan malzeme ise, sadece Türk Kahvesi ve zeytinyağıdır.

 

Kahvenin Güzellikte Kullanım Alanları 2

Türk Kahvesi İle Peeling Tarifi

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı Türk kahvesi

1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

Hazırlanışı:

Malzemeler karıştırılıp bunun kenarlarından başlayarak yumuşak hareketlerle cilde uygulanır. Göz çevresi hariç tüm yüze uyguladıktan sonra soğuğa yakın suyla durulanır.

Not: Cildin bir cam parçası gibi olduğu unutulmamalıdır. Masaj yaparken çok ama çok yumuşak baskılar uygulanmalıdır.

avast premier satın al

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Kahvenin Güzellikte Kullanım Alanları konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 2. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 4. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 5. Kahvenin Güzellikte Kullanım Alanları konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 6. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu