Yaşam

Karantinada Çocuklar İçin Evde Aktivite Önerileri

Karantina günleri  son zamanlarda  en çok muzdarip  olduğumuz  konulardan biri. Özellikle karantinada  çocuklar çok sıkıldı. Yaşlılar  bir şekilde  yaşamlarına devam etseler de  çocuklar  yaşlarının ve yediklerinin  verdiği enerjiden dolayı  stresini  boşaltamayan bir lastik top gibi  fırlamayı bekliyorlar adeta. Peki bu durumda evde  karantinada  çocuklara  aktiviteler önerebilir miyiz ? Ve ya çocuklarımızla evde  nasıl güzel vakit  geçirebiliriz ?

Karantinada  çocuklarımızın elinden cep telefonlarını, tabletleri  almak istiyorsak  aşağıdaki aktivitelere göz atmak isteyebilirsiniz.

 • Resim Yapmak :  Resim yapmak  bir  çok çocuğu mutlu eder. Özellikle 2- 5 yaş arasındaki çocuklar resim yapmaya bayılır. Onlarla hayal  kurarak, pastel  boya , sulu boya, guaj  boya ya da  kuru boya  ile muhteşem sanat eserleri  ortaya çıkarabilirsiniz. Ve ya mandala boyayabilirsiniz. Patates  baskı yapabilirsiniz. Resim yapmak  çocuklarda hem hayal kurmaya  hem de kurulan hayalleri  kağıda dökmeye yarar. Ufku genişletir hayal gücünü arttırır. Bu yüzden karantinada  çocukların bol bol  bir şeyler çizmesine izin verin.

 

 • El İşleri:  Kartonlar , el işi kağıtları makas ve yapıştırıcı ile çocuklarınızla  aktiviteler yapın. Onlara  hayvan maskeleri  yapmayı öğretin. Odasını süslemesini sağlayın. Renkli kağıtlar  ve  ya kartonlar  her zaman  çocukları mutlu etmiştir ve onların eğlenmelerini sağlayacaktır.

 

 • Kitap Okumak: Çocuklarınızı  kitap  okumaya teşvik edin.  Onların ilgi alanlarına  yönelik kitaplar alın. Merak uyandırıcı ve ya onu heyecanlandıran konularda  kitaplar alıp okumasını sağlayın. Eğer  kendisi  okuyamayacak yaşta ise  ona siz okuyun.

 

 • Müzik Eşliğinde Dans Edin: Çocupunuzla eğlenin. Dans edin. Karantina ortamında  çocuklar  psikolojik olarak  daha çok etkileneceğinden onları bu karanlık dünayalarından çıkarmak  için dans edin. Televizyondan ve ya telefonunuzdan  onun en çok sevdiği  ya da onu en çok eğlendiren bir müzik eşliğinde dans etmek ona  çok iyi  gelecektir.

 

Dergi ve ya gazetelerden keseceğiniz harfler , şekiller  ve  resimlerle  ona kolaj yapmayı  öğretin .

Oyun Hamuru belirli bir  yaşa kadar bir çok çocuğun  gözde oyuncağıdır. Oyun  hamurundan sonra da  slime geliyor tabi yeni  kuşaklarda. Evde  kendi tarifinizle oyun hamuru ya da  slime  yapabilir çocuğunuz ile eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Çeşitli renklerde  yapacağınız oyun hamurları ile  yapacağınız sanat  eserleri onun yıllarca  unutmayacağı bir  hatıra olarak  hafızasında  kalacaktır.

Evde  Çadır Kurun: Çocuklar için en  eğlenceli aktivitelerden bir diğeri de çadır  kurmaktır. Eve imkanınız var ise çadır kurun ve kamptaymış havası yaratın.  Gerekirse onunla  çadırda vakit geçirin  ve  ya çadırda  kalın. Eğer çadırınız  yok ise  minderler ve  çarşaf yardımı ile çadır yapın kendinize. Küçük çocuklar  bu tür aktivitelere  bayılır.

Oyunlar Oynayın: Körebe, saklambaç, elim sende  gibi  sokaklarda  oynadığımız  oyunları öğretin. Onunla evde  oynamaya çalışın. Sokakları arattırmayın onlara.

Çim adam ya da  toprakta  bazı tohumlar  çimlendirebilir ve  onların günler  içerisindeki gelişmelerini onunla  paylaşabilirsiniz.

Evde mısır  patlatıp sinema keyfi  yaşamak isterseniz  buradaki siteden  çocuklar  için  uygun sinema  önerilerine göz atabilirsiniz.

Tema Vakfının oluşturduğu Tasarruf Evde Başlar Oyunu ‘nu oynayabilirsiniz.

Çocuklar için her şeye değer…

İlgili Makaleler

27 Yorum

 1. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Karantinada Çocuklar İçin Evde Aktivite Önerileri konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 2. Nevşehir merkezden ben Ahmet. Selam herkese web sitesi cidden hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 27-09-2023 06:03:08

 3. Karantinada Çocuklar İçin Evde Aktivite Önerileri konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 4. Karantinada Çocuklar İçin Evde Aktivite Önerileri konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Hakkari şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 7. Adıyaman şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 8. Karantinada Çocuklar İçin Evde Aktivite Önerileri konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 9. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz Karantinada Çocuklar İçin Evde Aktivite Önerileri konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 10. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 11. Karantinada Çocuklar İçin Evde Aktivite Önerileri konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu