Bilgi

Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ?

Karıncalar evi istila eden sivrisinekler  gibi  yaz aylarında  evlerde  bahçelerde  bol bol görülen küçük haşerelerden biridir. Dinimizce  karıncaların öldürülmesi çok  hoş görülmese de evin  içerisinde , mutfakta, odalarda  karınca sürüsü  görmek hiç de hoş değildir. Bu nedenle karıncaları kovucu kokular  ve  gıdalar ile evinizde  oluşan karınca  kolonisine dur diyebilirsiniz.

Karıncalar  sürü halinde dolaştığından evinizde göreceğiniz bir kaç öncü karınca  oluşmaya başlayan bir  karınca  ordusunun ilk askerleri  olabilir. Bu yüzden evinizde karınca  gördüğünüzde  bir an  önce önünü almanız gerekir yoksa akın akın  gelen  karınca  orduları ile savaşmanız  gerekebilir. Peki karıncalardan etkili korunma yöntemleri  nelerdir ?

Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? 2

Karıncaların Sevdiği Ortamlar 

 • Karıncaların girdiği yer  bellidir. Öncelikle karıncaların girdiği küçük delikleri bulmakla  işe  başlayabilirsiniz. Bu delikleri  bulduktan sonra buraları sabun, mum, silikon, alçı, derz gibi  kapatma maddeleri ile kapamalısınız.
 • Karıncalar  iz bırakan ve o izlerden hareket eden canlılardır. Karıncaların girdiği delikleri  kapattıktan sonra  yapmanız gereken  karınca yollarındaki izleri silmek olacaktır. Bu izleri, arap sabunu, sabunlu su, çamaşır suyu, sirkeli su vb… dezenfekte edici  ve  koku kapatıcı araçlar  kullanarak temizleyebilirsiniz.
 • Karıncalar  şekerli gıdalara çok gelir. Bu yüzden yemek yediğiniz yeri  ve ya mutfağınızı çok  temiz tutmanız gerekir.
 • Kırıntılara karıncalar  gelir. Evde  ekmek  ve  ya gıda kırıntısı kalmayacak şekilde detaylı temizlik  yaptığınızdan emin olun. Karıncalar geliyorsa mutlaka yiyebileceği gıdalar etraftadır.

Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? 3

Karıncaları Kovan Doğal Ürünler 

 • Zerdeçal: Karıncalar zerdeçal kokusunu sevmez. Zerdeçalın  olduğu  ortamdan hızlıca uzaklaşmak isterler. Karıncaları  uzaklaştırmak için zerdeçal etkin bir silahtır.
 • Tarçın: Tarçın kokusu da  yüz yıllardır karıncaları uzaklaştırmak için  kullanılan doğal yöntemdir. Karıncaların geldiği yerlere  tarçın serpiştirirseniz karıncalar bir daha  o  yolu kullanmayacaktır.
 • Narenciye Yağları: Portakal, limon gibi  asitli meyvelerin yağları da  karıncaları uzaklaştıran kokulara  sahiptir. Bu tür yağların esansları karınca ile mücadelede etkili bir uzaklaştırıcı olabilir.
 • Acı Biber Kokusu: Biber kokusunu karıncalar sevmez ve anında oradan uzaklaşır.
 • Vazelin: Vazelin yağı karıncaları  uzaklaştırır. Kapı  önleri, pencere  kenarları vazenlinle set çelilerek karıncların girmesi  engellenebilir.
 • Bebek Pudarsı: Bebek  pudrası da  karınca  kovan bir diğer silahtır. Karıncalar  pudradan nefret eder. Mısır  unu da pudra  gibi  kullanılp karınca ile mücadelede  kullanılabilir.
 • Kahve: Kahveyi kim sevmez ki? Karıncalar sevmez. İçtiğiniz bir  fincan kahvenin telvesini kurutun ve  toz haline  karıncaların geldiği  yerlere dökün karıncalar oradan hemen uzaklaşacaktır.
 • Sirke: Sirke her yerde  olduğu gibi karınca ile mücadelede de  kullanılan en etkili silahlardandır. Sirke kokusu karıncaları uzaklaştırır. Karıncalar kovulduktan sonra  temizleme suyuna katılan sirke ile evi temizleyin bir daha  o koku  çıkana kadar gelmeyeceklerdir.

 

Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? 4

Kokularla Karınca İle  Mücadele 

Karıncanın sevmediği ve  karınca  uzaklaştıran kokular da vardır. Bu kokuları direkt olarak karıncaların geldiği  yerlere sıkmak da karıncalar ile direk mücadele  etmeye yardımcı olacaktır.

Karıncalar Bu Kokuları Sevmez

 • Sarımsak
 • Biber
 • Kafur
 • Nane
 • Lavanta
 • Defne
 • Sirke
 • Karanfil

Karıncalar bazen sevimli olsa da  evde  koloni  oluşturduğunda  hiç de sempatik görünmeyeceklerdir. Bu yüzden karıncalar ile  mücadelede yukarıda  belirttiğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz. Ama bu yöntemlerden herhangi  bir sonuç elde edemezseniz kimyasal  zehirleyici ilaçlar  denemeniz gerekebilir. Bu konuda mutlaka uzman bir görüş tavsiyesi  alın.

İlgili Makaleler

57 Yorum

 1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 2. Ankara şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 3. Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? konusunda çok yazı okudum ama Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 4. Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 5. Elazığ şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 6. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 7. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 8. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 9. Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 10. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 11. Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? konusunda çok yazı okudum ama Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 12. Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 13. Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 14. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 15. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 16. Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 17. Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 18. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Karıncalar Nasıl Uzaklaştırılır ? Karınların Sevmediği Kokular Nelerdir ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 19. Bayburt şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.