istanbul masöz
Sağlık

Karpal Tünel Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Karpal Tünel Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Karpal tünel sendromununa median siniri üzerinde bulunan baskılar neden olmaktadır. Median sinirinin baskı altında kalmasıyla oluşan nöropatik bir hastalıktır. Karpal tünel, bilek seviyesinde ve üst kısmı kalın bir yapı tarafından kaplı vaziyette bulunmaktadır. Median sinir ise yüzük parmağının yarısı ile serçe parmağının dışında kalan parmakların hissiyatını algılayabilme görevini üstlenmektedir. Median sinirinin başka bir özelliği ise başparmağın hareketlerinden sorumlu olan kaslara elektriksel uyarılar göndererek motor fonksiyonlarına yardımcı olmaktadır.

Karpal tünel sendromu, bir ya da her iki elin de ilk üç parmağını tutan ve ilerleyici özellik gösteren bir hastalıktır. El bileğinin ortasında bulunan ve ilk üç parmağa dağılan median sinirinin baskı altında kalması sonucunda; ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlük oluşumu gözlemlenmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Karpal tünel sendromunun belirtileri bu hastalıktan etkilenen median sinirinin normal işlevleri ile doğrudan bağlantılı olmaktadır. Elin belli bir bölümünün hareketi ve duyusu ile ilgili görevleri üstlenen median sinirinin olası bir baskı altında kalması sonucunda hastalarda birtakım bulgular ve belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler ise şunlardır:

 • Baş, orta ve işaretparmağını kaplayan ağrı, karıncalanma ve uyuşma hissi
 • El bileğinden başlayan ve yavaş bir şekilde kola doğru yayılım gösteren ısı ve ağrı artışı
 • Gece uykudan uyandıran bilek ağrısı
 • El kaslarında oluşan güçsüzlük

Karpal tünel sendromunda meydana gelen belirtiler aşamalı ve yavaş bir şekilde ilerlemektedir. Karıncalanma ve uyuşma şikâyetinin serçe parmağı etkileyip etkilemediği önemli bir bulgudur. Diğer parmaklarda ise uyuşukluk hissine ek olarak elektriklenme hissi de ara ara ortaya çıkmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Neden Olur?

Karpal tünel sendromu, anatomik değişikliklere ve çeşitli hastalıklara bağlı olarak bilek bölgesinde median siniri baskı altında kalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Karpal tünel sendromu oluşum nedenleri arasındaki en çok öne çıkan sinir üzerindeki bu baskı, çoğunlukla o bölgede yer alan bağ dokusundaki ödemden ya da kan akışının kesintiye uğramasından kaynaklanıyor olabilmektedir.

Kanal ya da tünel içindeki baskının artmasının nedeni genel olarak genetik yatkınlıklar, obezite, el bileğini içeren ve tekrarlayan hareketler, gebelik dönemi ve romatizma hastalıkları olabilmektedir. Karpal tünel sendromu erkeklere oranla kadınlarda daha sık gözlemlenen bir hastalıktır. Karpal tünel sendromu hastalığını etkileyecek ve daha da ilerlemesine neden olacak çeşitli hastalıklar ve etkiler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Diyabet
 • Tiroid bezi hastalıkları
 • Menopoz ve gebelikte dönemlerinde görülen vücudun aşırı sıvı tutması
 • Hipertansiyon
 • Bağışıklık sisteminde vücudun kendi doku ve hücrelerinde oluşan otoimmün hastalıklar
 • El bileği bölgesinde meydana gelen hastalıklar

Karpal Tünel Sendromu Tanı Nasıl Konulur?

Karpal tünel sendromu tanısı diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi, hastanın hikayesi, fizik muayenesi ve çeşitli tanı yöntemleriyle konulmaktadır. Bunun yanı sıra sendromun gelişmesine neden olabilecek çalışma şartları ve sağlık durumları da tanı koymada önemli bir etken oluşturmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Karpal tünel sendromunun tedavisi hastalığın kişide meydana getirdiği şikayetlerin seviyesine ve hastalığın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Karpal tünel sendromu, gelişim göstermeden erken aşamalarda tespit edilirse eğer yalnızca çeşitli doktor tavsiyeleri ve destek tedavileri ile kolayca kontrol altında tutulabilmektedir. Bu tavsiyeler arasında hastanın bilek ile bilek çevresini zorlayacak hareketlerden kaçınmasını sağlamak bulunmaktadır. el bileği ateli takılarak hastanın bileklerinin sabit durması sağlanmaktadır. Böylelikle gece uyurken, hastanın bileğinde bulunan median siniri baskı altında kalmayarak ağrı ve acıların önüne geçilebilmektedir. Haslığın gelişmiş aşamalarında ise, cerrahi müdahale yapılmaktadır. Yapılan müdahalede hastanın median sinirine baskı oluşturan yapılar tespit edilerek o yapılara müdahale edilmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu