Sağlık

Kas Kramplarını Nasıl Önleyebilirsiniz ? Ne Yapılmalı ?

Kas Kramplarını Nasıl Önleyebilirsiniz ? Ne Yapılmalı ?

Kas siz fitness’ de hedefinize giderken, acı bir arkadaş olabilir . Kas lifleri beklenmedik bir şekilde ve bazen uyarı vermeden büzüşerek ağrıya neden olur. Bu, egzersiz sırasında veya sonrasında olabilir.

En sık etkilenen bölgeler ayaklar ve uyluklardır. başlayanlardan profesyonellere kadar kas krampı herkese gizlice girebilir.

Kas Krampı Nedir ?

Uzun süredir sıvı veya mineral dengesizlikler kas kramplarının ana nedeni olarak kabul edildi.Bununla birlikte, bugüne kadar kas kramplarının ana nedeni hakkında hiç bir kanıt yoktur . Bilinen problem, krampların sinir sistemi sorunudur .

Yine de, ağır eğitim yükleri, yüksek sıcaklıklar, yaşlanma, diyabet, uyku eksikliği, yukarıda belirtilenakışkan ve mineral dengesizlikleri ( magnezyum , potasyum vb.) Gibi farklı faktörler buna katkıda bulunabilir .

Kas Krampını yaşarsam Ne Yapmalıyım ?

Eğer ağrı oluşursa, kısa bir mola vermelisiniz. Hala en iyi şekilde tedavi yoktur, ancak birçok uygulama kas krampları için faydalı olabilir:

Hidrat: Egzersiz sırasında kaybedilen suyun tekrar kazanılması, herkes için bir çare olmasa bile, krampa sorunu daha fazla olan hevesli egzersizciler bu yaklaşımdan fayda sağlayacaktır.

Streç: Krampa çok fazla antrenman yükü nedeniyle yorgunluk neden oluyorsa, hafif esneme ve masajla birlikte muhtemelen düşecektir . Gerginliğin azalmasına yardımcı olmak için kramp sırasında etkilenen kası hafifçe gerin.

Kas Krampı Nasıl Giderilir?

Kas kramplarını önlemek için birkaç ipucu:

Kaslarını gevşet. Germe ve gevşeme egzersizlerini egzersiz planınıza dahil edin.

Çeşitliliği ve mineralleri ekleyin. Magnezyum sadece gazlı tabletler (ilaç) şeklinde gelmiyor. Ayrıca tam tahıllı ürünlerde, yeşil sebzelerde ve muzlarda bulunur. Kas krampı için gerekli olan iyi kalsiyum kaynakları süt ürünleri, ıspanak ve yumurta sarısıdır.

Kendinize zaman verin ve egzersiz yoğunluğunu kademeli olarak artırın.

İlgili Makaleler

27 Yorum

 1. Kas Kramplarını Nasıl Önleyebilirsiniz ? Ne Yapılmalı ? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kas Kramplarını Nasıl Önleyebilirsiniz ? Ne Yapılmalı ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 4. Kas Kramplarını Nasıl Önleyebilirsiniz ? Ne Yapılmalı ? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 5. Kas Kramplarını Nasıl Önleyebilirsiniz ? Ne Yapılmalı ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 6. Kas Kramplarını Nasıl Önleyebilirsiniz ? Ne Yapılmalı ? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 7. Kas Kramplarını Nasıl Önleyebilirsiniz ? Ne Yapılmalı ? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 8. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Kas Kramplarını Nasıl Önleyebilirsiniz ? Ne Yapılmalı ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 9. Kas Kramplarını Nasıl Önleyebilirsiniz ? Ne Yapılmalı ? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 10. Kas Kramplarını Nasıl Önleyebilirsiniz ? Ne Yapılmalı ? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 11. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 12. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 13. Kas krampları ile ilgili güzel bir yazı. Açıklayıcı olmuş. Kramp konusunda kalsiyumlu besinlere dikkat etmek lazım. Kas kasılmasına kalsiyum etkili. Bu açıdan da kramp yaşamamak için dengeli beslenmeyi bir kez daha vurgulayalım.

 14. Kas kramplarını önlemenin en kolay yolu dinlenmektir. Özellikle uzun yürüyüş, egzersiz vs gibi etkinliklerde kramp vakası yaşıyorsanız bunlara başlamadan önce maden suyu tüketmeniz sorunun ortadan kalkması için yardımcı olacaktır.

 15. Fiziksel aktivite egzersiz ve sporu da kapsayan geniş bir kavramdır. Her yaş grubunda düzenli fiziksel aktivite;
  Sağlıklı olmayı sağlar.
  Fiziksel performans kapasitesini artırır
  Vücut ağırlığı kontrolüne yardımcı olur.
  Yaşam kalitesini artırır.
  Denge ve koordinasyonu geliştirir.
  Karın bölgesinde yağlanmayı azaltıp, kemik ve kas kuvvetini artırır.
  Kalp damar hastalıklarının görülme riskini azaltır.
  Kanda yağ (lipid) ve kolesterol düzeyini düşürür.
  Şeker hastalığı (Tip 2 diyabet) riskini azaltır.
  Bazı kanser türlerinin (meme, kalın bağırsak gibi) görülme riskini azaltır.
  Bireyin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar, depresyon riskini ve stresi azaltır.
  Bu amaçla yetişkinlerin en az 10 dakika olmak kaydıyla haftada 150 dakika, gençlerin ise her gün en az bir saat fiziksel aktivite yapması önerilmektedir. Fiziksel aktivite olarak hızlı tempoda yürüme, koşma, bisiklete binme, paten kayma, ip atlama, futbol, basketbol, voleybol, yüzme ve tenis gibi sporlar yapılabilir. Kas kuvvetini ve gücünü artırmaya yönelik, şınav, mekik veya ağırlık kaldırma gibi aktiviteleri de yapmak sağlıklı olmak açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu