İslam

Kaza ve Kadere İman Nedir ?

Kaza ve İman Nedir ?

Kaza ve kadere iman da, imanın esaslarndandır. Kaza ve kader, İMam-ı Maturidi’nin de tarifiyle şöyle tarif edilmektedir;

“Allahü Tealanın ileride yapacağı şeyleri ezelde takdir edip belirlemesi kader, zamanı geldiğinde de ezelde takdir ettiği şeyleri yaratması kazadır. Kader, Allah’ın ilim sıfatının, kaza da kudret sıfatının neticesidir.”

Allah (c.c), olmuş ve olacak şeylerin tümünü bilir. Allah (c.c), dilediğini yapar, kudreti her şeye yeter ve Allah dilemedikçe hiçbir şey olmaz. Allah’ın her şeyi bilmesi, insanları sorumluluktan kurtarmaz. Allah (c.c), her şeyi bir plan ve proğram çerçevesinde yaratmıştır. Her şeyde görülen muazzam nizam ve ahenk, O’nun ilmine, gücüne ve kudretine işaret etmektedir. İşte Allah’ın ezelde yaptığı proğrama kader, vakti sırası geldiğinde proğramı uygulamasına da kaza denmektedir.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  4. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu