istanbul masöz
Bilgi

Kedilerde Kum Kabı Nasıl Seçilmelidir ?

Kedilerde kum kabı hakkında yapılan birçok yanlış bulunmaktadır. Kum seçimi ve kum kabı hakkında yapılan yanlışlar nelerdir? Eğer kedilerinizin farklı yerlere idrarlarını yapmasından ve kum kabını kullanmaması sorunundan muzdaripseniz yapmanız gereken bazı şeyler var.

Kedileri anlamak gerçekten kolay değildir. Ancak tuvalet kedileri anlamak bir adım daha kolaydır ve yapılması gerekenler aslında bellidir.

 

Kedilerde İdrar Yolu Bozuklukları ve Diğer Hastalıklar

Kedilerin kum kabının dışına idrarını yapması genelde idrar yolu hastalıkları bulunan kedilerin sergilediği davranışlardan birisidir. Kedinizin farklı yerlere tuvaletini yapması veya tuvaletini yaparken zorluk çekmesi, kedinizde sağlık sorunu olduğunun bir belirtisidir. Böyle bir durumda veterinere gitmelisiniz.

 

Kum Kabını Düzenli Olarak Boşaltmalısınız

Kediler gerçekten titiz hayvanlardır. Kendi temizliklerine önem verirler. Bu nedenle kötü kokan ve üzerinde bolca idrar bulunan bir kum kabına girmezler. Çözüm olarak kum kabınızı, beslediğiniz kedi miktarına bağlı olarak günlük veya iki günde bir olacak şekilde temizlemelisiniz. Bir yere gitmeniz gerekiyorsa kum kabında yeterli miktarda kum olduğundan emin olmalı ve temiz tutmalısınız.

Kedilerde Kum Kabı Nasıl Seçilmelidir ? 2

Kum Kabını Doğru Şekilde Doldurmalısınız

Kedinizin kum kabına bol miktarda kum koymadıysanız oraya idrarını bırakmaması gayet normal bir durum. Kum kabı içerisinde, kabın boyutuna uygun şekilde ve bol miktarda kum kullanılması gerekmektedir. Kum yüksekliği ortalama olarak 1-2 parmak yüksekliğinde olmalıdır.

 

Kum Kabının Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Kedilerin idrarlarını yapabilmek için rahat ortamlara ihtiyaçları vardır. Küçük ve dar bir kum kabına idrar yapmak istemezler. Kedinize daha geniş bir kum kabı almalısınız.

 

Tek Kum Kabı Yetmeyebilir

Evinizde birden fazla kedi besliyorsanız ve kedilerinizden bir veya birkaçı kum kabını kullanmıyorsa bu sorunun cevabı aslında basit. Kediler, başka kedilerin idrarlarını yaptıkları yerleri tekrardan istemezler. Ayrıca kediler arasında kum kabını sahiplenmek gibi davranışlar da vardır. Evinize birden fazla kum kabı almalısınız.

 

Kum Kabını Nereye Koymalısınız?

Kum kabının yanlış yerlere koyulması, kedinizin ortamı beğenmediği için idrarını farklı yerlere yapmasına yol açabilmekte. Onlar için evlerinizdeki güzel yerler hiç öneli değildir. Sevdikleri yerleri tespit edip, genellikle köşe ve kuytu ortamlara idrarlarını yaparlar. Evinizin balkonu, banyo veya farklı kuytu ortamlar kum kabı koymak için idealdir.

 

Kokulu Kumlar Kullanmalı Mıyız?

Bazı kediler için kokulu kumlar sorun teşkil etmese de bazı kediler için rahatsız verici olabilmektedir. Kediler kum konusunda seçici davranırlar. Kedinize kokusuz kumlar almalısınız.

Kedilerin davranışları anlattığımız üzere birçok farklı nedene dayanabilmektedir. Sorunu doğru bir şekilde tespit edip bu yola göre çözüm üretmeli ve sorunu ortadan kaldırmalısınız.

İlgili Makaleler

18 Yorum

  1. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Kedilerde Kum Kabı Nasıl Seçilmelidir ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  4. Kedilerde Kum Kabı Nasıl Seçilmelidir ? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

  5. Iğdır merkezden ben Cemil. selam arkadaşlar paylaşımınız ciddiyim hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 09-12-2020 15:13:30

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu