Bilgi

Kedilerde Parazit Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hem kediler için hem insanlar için tehdit olarak kabul edilen parazitlere, kedinizin yakalanması durumunda çok rahatsızlık meydana getirecektir. Kedilerde parazit neden olur? Bu parazitler kedinizde kaşıntı, ağrı gibi problemlere neden olup kedinizin hayati tehlikeye girmesine bile neden olabilir. Parazitler kedilerde görüldüğü gibi, kedilerden insanlara bulaşması da gayet kolaydır.

 

Kedilerde Pire

Kahverengi veya siyah renkte olan bu pireler, kedinizin vücuduna yerleşerek kanını emerler ve bu şekilde beslenmelerini sürdürürler. Bu pirelerin tükürük salgılarına bazı kedilerin alerjisi olduğu gibi, bu durum kedinizde kaşıntı, deri iltihabı ve kabuklanmalar meydana getirebilir.

Kedinizde pire olabileceğinden şüphe duyuyorsanız öncelikle ince tarak yardımıyla kedinizi tarayınız. Daha sonrasında nemli ve beyaz renkte bir havlu üzerine silerek renk ayrımı yoluyla kedinizde pire tespitini yapabilirsiniz.

Kedilerde pire rahatsızlığının tedavisi, kedinize uygun olarak veteriner hekim tarafından verilmektedir. Tedavi sonrasında, kedinizin yattığı veya bulunduğu ortamlar güzelce temizlenmeli ve süpürülmelidir. Aksi taktirde pirelerin geri gelmesi muhtemeldir.

Kedinize pire bulaşmadan önce yapılabilecek önlemler, pire bulaştıktan sonra gereken uğraşlardan daha kolay bir işlemdir. Bu nedenle düzenli bir şekilde kedilerinizin veya diğer hayvanlarınızın bakımını yaptırmanız ve parazit aşılarını uygulamanız tavsiye edilir.

Kedilerde Parazit Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır? 2

Kedilerde Kene

İnsanlar üzerinde de ciddi bir tehdit olan keneler, hayati risk taşımaktadır. Kedinizin derisine sıkıca tutunarak kan depolarlar. Yanlış bir temas halinde kedinizin içerisine kendi zehrini enjekte ederek kedinizin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Bu yüzden kene tespit ettiğiniz vakitte acilen veteriner hekime ulaşmalısınız.

Keneleri doğru bir şekilde çıkarmak gereklidir ve bu işlem oldukça zordur. Kene çıkarmada, kenelere özel kullanılan aletler vardır. Bu aletler yardımıyla kedinizde bulunan kene güvenli bir şekilde çıkartılabilir.

Kedinize kene bulaşmasını önlemek için yine veteriner hekiminizden kene önleyici ilaçlar alabilirsiniz.

 

Kedilerde Parazit: Kurtçuklar

Kedinizin dışkısında veya makat bölgesinde fark edebileceğiniz bu parazitlerin üç farklı türü vardır.

Kedilerde parazit türleri arasından ilki yuvarlak kurtçuklardır. Yuvarlak kurtçuklar, yavru kedilere anne sütü ile geçebilir.

Kancalı kurtçuklar, kedinizin temiz olmayan suları içmesiyle ya da toprak üzerinden temas yoluyla bulaşmasıyla oluşur. Kedilerin ince bağırsaklarında yer alarak çok tehlikeli bir parazit türüdür.

Tenyalar, kedinizin pire veya böcekleri yemesiyle vücuduna yerleşebilir. Bu parazitlerin yumurtaları gözle görülemeyecek kadar küçüktür ve diğer kedilerden sizin kedinize kolaylıkla bulaşabilmektedir. Ayrıca kediler arasında kalmayıp, sizin temasınızla aile bireylerinize kadar ulaşabilir.

Bu bağırsak parazitleri küçük gibi görünseler de, bazılarının boyutları metrelerce uzayarak kedilerinizde ölüme yol açar.

Bu parazitlerin kedilerinizde meydana getirdiği bazı belirtiler vardır. Bunlardan bazıları; ishal, kusma, dışkıda parazit görülmesi, makat çevresinde kurtçuklar, poposunu sürterek yürüme gibi belirtilerdir. Ancak bu belirtiler bazı kedilerde kendini göstermez.

Kedilerde paraziti önlemek ve kedilerde parazit tedavisi uygulamak için 3 ayda bir iç-dış parazit uygulaması yapılmalı ve kedinizin temizliğine dikkat edilmelidir.

 

Kedilerde Kulak Uyuzu

Başka kedilerin, sizin kedinize teması yoluyla kulak uyuzu (kulak maytları) bulaşır. Kedinizin kulak içine enfekte olarak o bölgeyi tahriş eder ve ciddi rahatsızlığa neden olurlar.

Kedilerde belirtileri; kedinizin kulaklarını tıkaması, kulak kiri gibi etkenlerdir.

Kedinizin kulak uyuzu gibi bir rahatsızlığa kapıldığını düşünüyorsanız hiç beklemeden veterinere götürmelisiniz. Erken tedavi gerçekten önemlidir.

İlgili Makaleler

21 Yorum

  1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  4. Kedilerde Parazit Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

  5. Kedilerde Parazit Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

  6. Aydın şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  7. Bilecik merkezden ben Fisun Öne. Slm paylaşım ciddiyim ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım 27-11-2021 11:54:38

  8. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  9. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Kedilerde Parazit Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu