istanbul masöz
YaşamSağlık

Kefir İçmeniz Gereken 13 Neden, Kefirin Faydaları


Sağlıklı Sindirim İçin Kefir…

Dünyada birçok kültür, sağlık ve basit sindirim problemlerini çözme nedeniyle fermente gıda tüketiyor. Sindirim sıkıntısına iyi gelen kefir, yoğurda benzer bir içecektir. Kefir, en güçlü ve besleyici, geleneksel, fermente gıdalardan biridir.

 

İşte kefir içmeniz gereken 13 neden…

Kefir İçmeniz Gereken 13 Neden, Kefirin Faydaları 2

Probiyotik

Probiyotikler organizmada sağlık açısından önemli bir bakteridir. Ancak, tıp dünyasında verilen antibiyotikler sebepsiz reçete edildiğinde organizmadaki sağlıklı bakteri sayısının azaltılmasına yol açar. Bizim probiyotiklere ihtiyacımızın nedeni de budur. Probiyotikler zihinsel ve fiziksel sağlığı hem de bağırsak florasını düzenler. Sindirim sıkıntısına karşı kefir, sağlıklı bakterinin doğal kaynağı olduğu için fermente gıda olarak iyi probiyotiklerden biridir.

 

Kefir, besin kaynağıdır

Kefir sadece probiyotik değil, aynı zamanda protein 6 gram, günlük tavsiye edilen kalsiyum ve fosforun büyük bir miktarı, vitamin B2, B12 ve magnezyum açısından günlük dozun % 20’sini içerir.

 

Kefir, kanserden korur

Çalışmalar probiyotiklerin tümör büyümesi ve kansere karşı koruduğunu göstermiştir. Bugüne kadar kolon kanseri, meme kanseri ve lösemi ile ilgili hücre sayısını azalttığı kanıtlanmıştır. Probiyotiklerin, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve bu şekilde kanserojen bileşiklerin gelişimini azalttığı düşünülmektedir.

 

Kefir, kemikler için büyük nimet

Zayıf kemikler, Osteoporoz veya dejenerasyon modern çağın büyük bir sorundur. Ancak, kefir bu durum önleyebilen süper besindir. Daha önce belirtildiği gibi, kefir, kalsiyum açısından zengin olan ve sağlıklı kemikler tutmak için en önemli beslenme biridir. Kefir de organizmada kalsiyum emilimi için kilit öneme dan K2 vitamini ve içerir.

 

Kefir alerjisi olana yardımcı olur

Organizmada genellikle zararsız olan yabancı madde üzerinde iltihabi reaksiyonu olduğunda Alerji olur. Bazı alerjilere genetik bileşenler neden olsa da, araştırmacılar da antibiyotik kullanımının bu artışı desteklediğini tahmin ediyor, dezenfeksiyon ürünleri organizma direncini azaltır. Direnci yeniden amacıyla bizi koruyacak iyi bakterileri yenilemek için gerekli olan probiyotikler ve kefir, alerjilerle mücadele eder.

 

Kefir, Detoksifikasyon sağlar

Kefir detoksifikasyon da sağlar. Kefir, gelen laktik asit mantarlardan aflatoksin ve diğer birçok toksinleri kökten öldürür. Sindirime yardımcı olması için kefir detoksifikasyon sürecinde çok faydalıdır.

 

Kefir, sindirim için harikadır

Sindirim problemleri genellikle bağırsak florasında dengeyi bozar ve kefir sindirimi geliştirir, sindirim sistemi ve iyi bakterileri yeniler. Sindirim sıkıntısına karşı kefir tercih edilmelidir.

Çalışmalar probiyotiklerin ishal, tahriş bağırsaklar (IBS) ve Crohn hastalığı sendromu olanlara yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Kefir, gerçek bir gıda…

Hap ve takviyeler almak gerçek gıdayı tüketmek gibi olmaz. Hap şeklinde probiyotikler alınabilir ama her zaman beslenme yoluyla almak tavsiye edilir. Probiyotik haplar protein, kalsiyum ve vitamin B içermezler. Kefirin kendisini içmek her zaman daha faydalıdır.

 

Kefir, yoğurttan da daha iyidir

Yoğurt, muhtemelen Probiyotiklerin en popüler biçimi olmasına rağmen, kefir çok daha güçlüdür. Yoğurt genellikle sadece 10 içerirken Kefir  30 bakteri türünü içerir.

 

Kefir, antibiyotiklerin zararları ve yan etkileri önler

Vücutta iyi bakterileri yenilemek için vücudumuza probiyotikler almalıyız.

Çalışmalar antibiyotiklerle aynı anda probiyotikler tüketen insanların daha hızlı biçimde bağırsak florasında dengeyi yeniden sağladığını ve ishal gibi antibiyotiğin yan etkilerine daha az maruz kalındığını göstermiştir.

 

Kefir, laktoz intoleransına yardımcı olabilir

Laktoz intoleransı olanlar için kefir içmek daha iyidir. Kefir, etkin bir laktoz metabolize bakteri içerdiğinden nedeni budur.

 

Kefir, birçok şekilde tüketilebilir

Kefir, birçok şekilde yapılabilir. Çok alkali olan süt kefir, su kefir ve aynı zamanda lezzetli besleyici hindistan cevizi sütü kefir vardır. Şeker içerebildiği için süpermarketlerdeki kefirlerden kaçının.

 

Evde Kefir Tarifi

 

Evde Kefir Yapımı

– Süt / 1 su bardağı

1 yemek kaşığı aktif kefir taneleri

1 cam kavanoz

1 süzgeç,

 

Hazırlama :

Sütü ve kefir taneleri temiz bir cam kavanoza koyun. Kavanoz kapatın. 48 saat – 12 karanlık yerinde, oda sıcaklığına bırakın. Ekşi bir tada sahip olduğu zaman hazırdır. Sonra kavanozun içeriğini boşaltın ve süzgeç üzerinde tahıl tutun. Hazır olduğunda hemen tüketebilir ya da buzdolabında bırakabilirsiniz. Ve tüm süreci tekrarlayabilirsiniz.

Sağlıklı günler…

ucuz youtube izlenme satın al

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Kefir İçmeniz Gereken 13 Neden, Kefirin Faydaları konusunda çok yazı okudum ama Kefir İçmeniz Gereken 13 Neden, Kefirin Faydaları konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 2. Kırşehir merkezden ben Nisan. selamun aleyküm web siteniz cidden çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 17-04-2022 05:17:30

 3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 4. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 5. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 6. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 7. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kefir İçmeniz Gereken 13 Neden, Kefirin Faydaları konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 8. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kefir İçmeniz Gereken 13 Neden, Kefirin Faydaları konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 9. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 10. Kefir İçmeniz Gereken 13 Neden, Kefirin Faydaları konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 11. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu