istanbul masöz
Bilgi

Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı ile ilgili burada sizlere ayrıntılı olarak izah ve bilgi muhtevalı bir yazı yazdık. Aşağıdan okuyabilirsiniz.

Kıdem tazminatı İş Yasası’na göre, çalışanın işten çıkması halinde, patronun personellerine ödemeye mecbur olduğu tazminattır. Kıdem tazminatı anlaşılacağı üzere çalışan personelin kademesine göre, başka bir söylemle mevcut olan iş yerinde çalışıldığı müddete göre hesaplanmaktadır. Kıdem tazminatı en temel ifade ile personellerin yıllarca gösterdiği emeğin karşılığı olarak tanımlansa da gerçekte bundan çok daha fazlası olmaktadır, her şeyden önce bir iş sözleşmesinin en güven sağlayan parçalardan biridir. Kıdem tazminatı, işveren için genelde caydırıcı bir öğe olarak bilinir, işçilerin rahatlıkla işten çıkarılmasına mâni doğal ve yasalara uygun bir haktır.

Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Hesaplanır? 2

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatı asal olarak çalışanın kıdemine göre hesaplanır. Çalışanın brüt olarak aldığı ücret dahilinde hesaplanacak olan kıdem tazminatının hesaplanmasında ücretin alınma yöntemi oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Çalışan ücretini çalıştığı saate göre alıyorsa bir başka deyişle günlük, haftalık ya da aylık şeklinde alıyorsa;

 • İşçinin çalıştığı toplam müddet hesaplanır,
 • İşçi toplam kaç yıl boyunca çalıştıysa bu süre zarfında işçinin son aldığı brüt fiyat (yol, yemek masrafları gibi ek ödemeler dahil) ile çarpılır,
 • Çalışılan tam sene müddetin dışında kalan küsuratlı müddet varsa bu müddet gün olarak hesaplanır,
 • Son brüt aylık fiyat 30’a ayrılarak günlük fiyat hesaplanır,
 • Tam seneye karşılık gelmeyen küsuratlı müddetin gün karşılığı ile bulunan günlük brüt fiyat çarpılır,
 • Bütün bunların yanı sıra çalışana ücreti ay başlarında ya da götürü şeklinde veriliyorsa;
 • Yeniden son 1 yıl içinde çalıştığı gün sayısı bulunur,
 • Hesaplanan toplam ücret, personelin toplam çalıştığı gün sayısına ayrılarak günlük brüt cinsten ücreti tespit edilir,
 • Çalışan son 1 sene içinde zam alması ya da zam aldığı zaman ile iş akdinin biteceği zaman arasındaki toplam brüt fiyat bu süre zarfı içinde çalıştığı tüm zamanlar sadece çalıştığı günlere ayrılarak günlük alacağı ücreti hesaplanır,
 • Bulunan değerlerle beraber çalışanın bütün çalıştığı zamana karşılık gelen kıdem tazminat meblağı hesaplanır.

 

İlgili Makaleler

34 Yorum

 1. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Hesaplanır? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 2. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 5. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 6. Aksaray şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 7. Karaman şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 8. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 9. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 10. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Hesaplanır? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 11. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 12. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Hesaplanır? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 13. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 14. Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Hesaplanır? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 15. Trabzon şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 16. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Hesaplanır? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu