Bilgi

Kızılcık Reçeli Tarifi

Tarifi

Bu yazı gerçekten de çok sıcak geçiriyoruz. Öyle ki; denize girmek, klimayı çalıştırmak veya alternatif çözümlere başvurmak çoğu zaman yetersiz kalıyor.

Bu konuda yaza en güzel gidecek şeylerden bir tanesini tavsiye edeceğim size. Kızılcık.

En çok sevdiğim meyvelerden biridir kızılcık. Tabii tek başına biraz ekşi olabilir.

Eskiden Gelibolu’da yaz tatili boyunca kaldığımız sürede babaannem veya annem mutlaka kızılcık reçeli yaparlardı. Tadının mayhoşluğu aşırı sıcaklarda en güzel giden şeylerden biri.

İsterseniz reçelini yapın, isterseniz şerbetini. Kızılcık reçelini yapmak diğer reçelleri yapmaktan biraz daha zor, daha doğrusu meşakkatli; çünkü kaynatmak, güneşte pişirmek yetmiyor.

Eğer meyvenin kendisini kullanacaksanız ayrı ama püre kıvamına getirmek için sağlam bir süzgece ve güçlü kollara sahip olmanız gerek.

Herkesin farklı tarifleri vardır elbette, o nedenle kesin böyle yapın diyemem. Kimi şekerini bol koyar, kimi çekirdekli yer. Zevkler ve renkler tartışılmaz ama ben favorimi kısaca söyleyeyim.

Püre gibi yumuşacık olan kızılcık reçeli ve sıcak yaz ayında buz gibi içebileceğiniz en doğalından .

Üstelik bunu bir tencereden çıkartabilirsiniz. Yapacağınız miktara göre değişir elbette ama ufak bir tavsiyem şu olacak. Pişmiş reçelinizi süzgeçten geçirip sıvı kısmını ayırın.

Daha sonra kızılcıkları soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra süzgeçte ister kaşık, ister el yardımıyla iyice ovmaya başlayın.

Bu aşamada bakır süzgeç/kevgir kullanmak daha iyi olabilir, çünkü ince tel süzgeçler bu işleme dayanamayıp kopuyorlar genelde.Gülü seven dikenine katlanır misali çekirdekler süzgeçte kalana ve meyve püresinin tamamı çıkana kadar bu işlemi yapın.İsterseniz bu şekilde yiyebilirsiniz, isterseniz de bir kenara ayırmış olduğunuz sıvıyı biraz üzerine döküp karıştırabilirsiniz. Reçelinizi afiyetle yiyebilirsiniz.

Kızılcık Reçeli Tarifi 2

Şerbet yapmak niyetindeyseniz, bir bardağa az miktarda ayırdığımız sıvıdan koyup sulandırın. Eğer çok açık olursa üzerine biraz daha reçelden ekleyebilirsiniz.

Normalde şeker seven biri olarak bu şerbette şekere ihtiyaç duymuyorum, zaten pişirirken koyduğumuz şeker yetiyor, ayrıca mayhoş tadı da daha çok hoşuma gidiyor.

Yazın serinlemenin en doğal ve güzel yollarından biri kızılcık şerbeti, umarım hoşunuza gider.

Geriye kalan tek zor şey o güzel kızılcıkları bulmak; çünkü sadece belli bir zamanda çıkan bu güzel meyveyi her yerde bulmak çok zor.Eğer evinizde dondurma makineniz varsa kızılcık dondurması da yapabilirsiniz? Farklı bir lezzet yaratmak ve tatmak gibisi yok. Bu arada hazır vişnenin de zamanıyken vişne reçeli veya şerbeti de yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kızılcık Reçeli Tarifi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu