istanbul masöz
Biyografi

August Krogh Kimdir ? Biyografisi

August Krogh Kimdir ?

August Krogh, Danimarkalı fizyoloji bilgini. Kılcak damarların hareketlerini düzenleyen mekanizmayı bularak 190 Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’nü almıştır.

Doğum Tarihi : 15 Kasım 1874 Grena

Ölüm Tarihi : 13 Eylül 1949

Kılcak damarların, dokunun kan gereksinimiyle orantılı olarak daralıp genişlediğini örneğin çok çalışan kaslarda görece az çalışanlardan fazla geniş kılcak damar bulunduğunu ortaya koymuştur. Dokulara oksijen sağlanmasını denetleyen dolaşım mekanizmalarını incelenmesine, asıl ilgi alanı olan solunum konusunda karısı Marie’yle birlikte yürüttüğü araştırmalar yol açmıştır.

Kopenhag Üniversite’nde zooloji öğrenimi gördü; 1916’da bu kurumda hayvan fizyolojisi profesörü oldu. 1906’da Mechanism of Gas Exchange in Lungs ( Akciğerlerde Gaz Değişimi Mekanizması ) adlı incelemesi Viyana Bilimler Akademisi tarafından ödüle değer görüldü. Öbür yapıtları arasında The Respiratory Exchange Of Animals and Man ( 1916: Hayvanlarda ve İnsanda Solunum ) ve The Anatomy and Physiology of Capillaries (1922: Kılcak Damarların Anatomi ve Fizyolojisi ) yer alır.

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. August Krogh Kimdir ? Biyografisi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  4. August Krogh Kimdir ? Biyografisi konusunda çok yazı okudum ama August Krogh Kimdir ? Biyografisi konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu