Yaşam

Kraliçe Elizabeth’ten Uzun Ömür Dersleri

Kraliçe Elizabeth'ten Uzun Ömür Dersleri

Bugün 96 yaşında vefat eden Kraliçe Elizabeth, İngiltere’de tarihteki herkesten daha uzun süre hükümdar olarak hüküm sürdü, uzun ve hikayeli bir yaşam sürdü. Ancak bazı iyi genlere sahip olması gereken ve nispeten sağlıklı ve üretken bir yaşam sürmesiyle tanınan kraliçe, bugünlerde pek çok insanın yaşadığı kadar yakınlarda yaşamıyordu. Bununla birlikte, uzun ömürlülüğü, yaşam beklentisinin (insanların ortalama olarak ne kadar yaşadığı) ve yaşam sürelerinin (mümkün olanın) çılgınca farklı olduğunu hatırlatıyor.

Birleşik Krallık’ta 2020 doğumlu bir kadının ortalama yaşam süresi 82,9 yıldır.

(Yaşam beklentisi, mevcut ölüm oranları tutarlı kalacaksa, bir kişinin doğumda beklenen ömrünü tahmin eder.)

Kraliçe Elizabeth ortalamayı on yıldan fazla nasıl geçti? Bir anahtar sadece 80’lerine ulaşmaktı.

Bilim insanları 2018 yılında yayınladıkları bir makalede, “80 yaşına kadar katlanarak artan ölüm oranları, daha sonra yavaşlıyor ve 105 yaşından sonra bir platoya ulaşıyor veya buna çok yaklaşıyor” dedi. Mantığa göre yaşlandıkça, daha fazla hastalıktan kaçınır veya hayatta kalırsınız ve sizi taşıyan, tam olarak anlaşılmayan ama bariz bir sağlamlık vardır.

Modern tıp elbette çok yardımcı oldu. İnsanların kaç yaşında olabileceğinin teorik ve pratik sınırları hakkında yazdığım gibi, mümkün olan maksimum yaşam süresi:

1990’da 95.000 asırlık (100+ kişi) vardı. Hem artan nüfus hem de sağlık hizmetlerindeki gelişmeler sayesinde bu sayı 2015 yılına kadar 451.000’e yükseldi ve 20 yılına kadar 3,7 milyona ulaşması bekleniyor.

Peki siz veya bir başkası devam eden tıbbi gelişmelerle ne kadar yaşayabilirsiniz? Bilim kesin olarak söyleyemese de, pek çok uzman 130 ila 135 yıllık pratik bir sınır görüyor, ancak gelecekte bazı insanların 150’ye kadar orada asılı kalma olasılığını açık bırakıyorlar. Ancak daha fazla insanın hayatta kalmasına yardımcı olacak gelecekteki atılımlardan bağımsız olarak 90’lı yıllara veya daha sonrasına kadar, ölüm büyük olasılıkla kaçınılmaz olmaya devam edecek ve bazı tekno-fütüristlerin hayallerine rağmen, muhtemelen pratik bir tavan var.

Ayaklarınızı bu iyi ’da uzun süre tutma şansınızı kesinlikle artırabilirsiniz. Örneğin günde sadece 22 dakika yürümek, kalp krizi ve diğer hastalıkları önleyerek hayatınıza yıllar eklemenize yardımcı olabilir. Daha iyi uyumak da sağlıklı kalmak ve daha uzun yaşamak için çok önemlidir. Ve şanslısınız: Fiziksel aktivite uykuyu iyileştirir ve daha iyi uyku sizi daha keskin, daha enerjik, bu yürüyüşe daha yatkın hale getirir.

150, 135, hatta 96 yaşına kadar yaşayabilecek olan herkes, elbette yeteneklerini korumayı umar. Ve dünya çapında giderek daha yaşlı bir nüfusta artan sayıda bunama vakasına rağmen, bunama kaçınılmaz değildir ve bilim, her birimizin hayatımızın ilerleyen dönemlerinde şiddetli zihinsel gerilemeden kaçınma ihtimalimizi nasıl artırabileceğimizi anlamada önemli ilerlemeler kaydetmektedir. genler.

Beyinleri 81 yaşında bile 20’li yaşlardaki insanlar kadar sağlam olan sözde süper yaşlıları düşünün.

Massachusetts General Hospital Frontotemporal Bozukluklar Birimi’nde görüntüleme operasyonları direktörü Alexandra Touroutoglou, “Süper yaşlıların beyinlerinin yapısı ve sinir ağlarının bağlanabilirliği, yetişkinlerin beyinlerine daha çok benziyor” diyor. “Süperciler, tipik olarak yaşlı erişkinlerde görülen beyin atrofisinden kaçınmıştı.”

Kraliçe Elizabeth kesinlikle bir aykırıdır. Ve o sadece bir anekdot. 90’lı yaşlarına kadar haftada 40 saat çalıştığı biliniyordu. Muhtemelen zorunda değildi. (Ayrıca, birçok okuyucu, her ikisi de uzun bir yaşam şansını arttırdığı bilinen mükemmel sağlık hizmetlerine ayrıcalık ve erişimin onun tarafında olduğuna dikkat çekti.)

Ancak Bryan Kozlowski, Yaşasın Kraliçe kitabında, onun çaba düzeyinin, rutine olan tutkusunun ve oyun için zaman ayırmasının yanı sıra güçlü bir amaç duygusunun onun iyiliğine hizmet ettiği düşünülüyor, diye yazdı. Ayrıca tatlılara ve alkole düşkün olduğu biliniyordu, ancak ölçülüydü. Kalıcı özelliklerinden biri de, o gelip gelse de yaşını benimsemesiydi.

Araştırmalar, yaşlanmaktan korkmak yerine yaşlanmayı benimsemenin aslında daha uzun yaşamakla bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Queen Elizabeth
Queen Elizabeth

Belki bugünün sessiz sakinleri ve erken emekli olanlar, kraliçenin örneğinden uzun ömürlü bir ipucu alabilirler. Çalışmayı bırakırsanız veya geri adım atarsanız, beyninizi ve vücudunuzu aktif tutacak bir şeyler bulun. Zaten 96 yaşına kadar yaşamak istiyorsan.

 

Etiketler; Kraliçe Elizabeth, Kraliçe Elizabeth kaç yaşında öldü, Kraliçe Elizabeth çocukları, Kraliçe Elizabeth uzun yaşam sırrı

İlgili Makaleler

42 Yorum

 1. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kraliçe Elizabeth’ten Uzun Ömür Dersleri konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 2. Kraliçe Elizabeth’ten Uzun Ömür Dersleri konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 3. Kraliçe Elizabeth’ten Uzun Ömür Dersleri konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 4. Kraliçe Elizabeth’ten Uzun Ömür Dersleri konusunda çok yazı okudum ama Kraliçe Elizabeth’ten Uzun Ömür Dersleri konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kraliçe Elizabeth’ten Uzun Ömür Dersleri konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 7. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz Kraliçe Elizabeth’ten Uzun Ömür Dersleri konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 9. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 10. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 11. Muş şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 12. Kraliçe Elizabeth’ten Uzun Ömür Dersleri konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 13. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 14. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 15. Aksaray şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 16. Bilecik şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 17. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 18. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz Kraliçe Elizabeth’ten Uzun Ömür Dersleri konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 19. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu