istanbul masöz
Finans
Trend

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Taahhüt İhlali Sonucu Ne Olur?

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Gelirlerimizin giderlerimizi karşılamadığı anlarda ilk başvurduğum yöntem kredi kartlarıdır. Öyle bir an gelir ki kart borçlarımızı da ödeyemez hale geliriz. İşte bu durumda ne gibi durumlarla karşılaşırız onları öğreneceğiz.

İlk etapta borcumuza faiz işlemeye başlar ve banka tarafından sürekli arama mesaj veya e-postalar alırız. Hala ödeme şansımızın olduğunu ama ödeme yapmama durumunda icra yoluna gidileceğini bildirirler. 3 ay üst üste asgari tutarı yatırmadığınızda kart bloke olur. Bu gibi durumla karşılaşırsanız ancak borcu kapattıktan sonra tekrar kullanıma açtırabilirsiniz. Kartın kapanması haricinde 90 günlük ödeme yapılmaması sonucu icra takibine düşersiniz ve size 7 günlük ödeme ve itiraz etmek için süre verilir. 7 günlük sürede borcunuzu öderseniz yasal takibe girmezsiniz. Aksi takdirde yasal takip süreci başlar ve dosyalarınız avukata verilir.

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur? 2

Dosyam Avukata Verilirse Ne Olur?

Eğer size verilen 7 günlük ek süreçte ödeme yapmadıysanız dosyanız avukata verilir ve artık adli süreç başlar. Bu durumda neler yapabiliriz onları öğrenelim. Kredi kartı borcunuza avukat ücreti, dosya masrafı gibi ek ödemeler eklenir ve avukat sizinle iletişime geçer. Ödeyebilme şartlarınızı sorar ve siz bu noktada iyi düşünüp ona göre miktar belirtmelisiniz çünkü avukatla anlaştıktan sonra ödeyememe durumunda taahhüt şartlarını yerine getirmemekten tutuklanırsınız. İşte bu nedenle avukatla ödeyebilme imkânınız olan miktar üzerine anlaşın. Miktar konusunda anlaştıktan sonra ise büyük ihtimalle size icra müdürü şahitliğinde taahhüt imzalatılır ve siz ödeme sözünü verirsiniz. Bu adımdan sonra geri dönüş yoktur artık.

Taahhüt İhlali Sonucu Ne Olur?

Eğer son şansınız olan taahhüdü ihlal ederseniz hakkınızda tutuklama kararı çıkartılır ve 3 aya varan hapis cezasına çarptırılırsınız. Borçlunun cezası başladıktan sonra borcun tamamı veya o zamana olan taksit tutarını öderse tahliye olur aksi taktirde 3 aya kadar uzayabilecek hapis cezasını çeker. Tahliyesinden sonra yine borcunu ödemekle yükümlü olur.  Bu gibi durumlarda bankaların size olan güveni sarsılır ve kırmızı kalem yersiniz.

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur? 3

Bankalardan Kırmızı Kalem Yemek Nedir Ve Nasıl Silinir?

Kredi kartı ve kredi borcu olan kişilerin ödemelerini düzenli yapmamaları halinde kırmızı kalem yenir veya kredi notu düşürülür. Bu duruma kara listeye düşmede deniliyor bu durumdan kurtulmanın tek yolu ödemelerinizi düzenli yapmaktan geçer.   Diğer türlü bir dahaki kart ve kredi talebinizde bu durum göz önünde bulundurulup sizinle iş birliği içine girmeleri neredeyse imkânsızlaşır. Çok uzun zaman bankalara başvurularınızda olumsuz yanıt alırsınız. Kırmızı kalemin geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu süre bazı bankalarda kısaltılıyor, bazılarında ödemeleriniz düzenli olduğu taktirde göz ardı ediliyor. Ama siz bu gibi sorunlar yaşamamak adına harcamalarınızı ödeme gücünüze göre ayarlayın, geliriniz giderinizi karşılasın. Aksi hâlde çok uzun yıllar uğraşmak durumunda kalırsınız.

İlgili Makaleler

33 Yorum

  1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  2. Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur? konusunda çok yazı okudum ama Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  3. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  4. Ardahan şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  5. Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

  6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  8. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  9. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  10. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu