FinansVideo

Kredi Sicili Temizlemek İçin Neler Yapılabilir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? Ülkemiz de bankacılık alanında insanların birbirlerine son yıllarda en çok sorduğu soruların başında hiç şüphesiz kredi sicili veya kredi notu ile ilgili soruların cevap bulmasını istemektedirler.

Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks tarafından tutulan bu kayıtlar ile ilgili olarak da banka müşterileri düşük olun kredi notlarının yükseltilmesi veya bozuk olan sicillerinin silinmesini istemektedirler. Bilindiği üzere herhangi bir şekilde banka müşterilerinin bozuk olan sicilleri hiçbir zaman silinmemektedir. Durum böyle olunca banka müşterileri sicillerini yeniden düzeltmek durumundadır.

Kredi Sicili Temizleme

Kredi sicilini temizlemek için neler yapılabilir, sorusu çokça yöneltilen sorular arasındadır. Sicilin düzeltilmesi veya kredi notunun yükseltilmesi içinde birçok kişinin yapmış olduğu yanlış bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaların başında da genellikle “Ben tüm borçlarımı ödeyeyim, sonra kendiliğinden kredi notum artar” gibi basit uygulamalar gelmektedir. Lakin böyle bir uygulama ile kredi notunun artması veya sizin bankalara karşı olan sicilinizin temizlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu itibarla yapılması gerekenlerin başında ilk olarak küçük limitli bir kredi kartı alıp, bu kredi kartını düzenli olarak kullanıp her ay borcunu ödeyerek kredi notunu arttırabilirsiniz. Ayrıca küçük ihtiyaçlarınız için düşük miktarlarda kısa vadeli kredi çekip bu kredi tutarlarını her ay düzenli ödemek kaydıyla kredi siciliniz düzelebilir. Yine aynı şekilde bankalarda bulunan vadeli mevduat hesabı açıp, en az aylık vadeye küçük miktarlarda para yatırıp suretiyle de kredi sicilinizi düzeltip kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Banka Kara Listesi

Çeşitli ihtiyaçlara bağlı olarak bankalardan kredi kullanan, günlük alışverişlerinde ve acil nakit avans ihtiyaçlarında kredi kartı kullanıp bu ürünlerin kullanımına bağlı olarak borçların geri ödenmesi sırasında aksaklık yapan ve bu durumu uzun vadeye yayarak hem kendisinin siciline hem de geçmiş bankacılık kayıtlarına olumsuz not olarak düşüren bireyler bir dönem sonra bazı sıkıntıları yaşamak durumunda kalır.

Özellikle bankacılık bünyesinde bu tarz olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalan banka müşterileri bir müddet sonra bankanın Merkez Bankasına ve Kredi Kayıt Bürosunun kayıtlarına olumsuz durum olarak müşteriyi bildirmesinden sonra Kara Liste olarak bilinen listeye girmesine neden olurlar.

Ülkemizde sayıları günümüz itibariyle milyonları bulan olumsuz sicil sahibi vatandaşlarımızın en çok sormuş olduğu soruların başında banka kara listesinden nasıl çıkılır?

Banka kara listesine giren bir kişi bu listeden çıkmak istiyor ise, ilk olarak kredi veya kredi kartı ürünlerinden hangisinden dolayı bu listeye girmiş ise ilk olarak on belirlemesi gerekmektedir. Kara Listeye girilme sebebi belli ise listeye girmeye sebep olan kredi veya kredi kartının tüm borcu hemen veya belirli vadeye yayılarak ödenmesi gerekmektedir.

Banka kara listesine giren bir kişi en az 5 yıl boyunca bu listeden çıkamamaktadır. Bu listeden çıkmak isteyen bir banka müşterisi var olan tüm borçlarını en kısa sürede ödemesi gerekmektedir. Aksi halde kara listede bulunma süresi her geçen gün daha da artarak devam etmektedir.

Banka kara listesinden nasıl çıkılır, sorusunun en net ve basit yolu borçların ödenmesi ve akabinde belirtilen sürede zarfında beklenmesidir.

Güncel ekonomi, finans haberleri için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. Kredi Sicili Temizlemek İçin Neler Yapılabilir? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kredi Sicili Temizlemek İçin Neler Yapılabilir? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  3. Kredi Sicili Temizlemek İçin Neler Yapılabilir? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  4. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  6. Kredi Sicili Temizlemek İçin Neler Yapılabilir? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  8. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

  9. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Kredi Sicili Temizlemek İçin Neler Yapılabilir? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  10. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu