istanbul masöz
Bilgi

Krişna Irmağı Nerededir ? , Kısa Bilgi

eskiden KİSTNA, Hindistanın güneyinde ırmak. Batı Gatiar17;daki Maharashtra eyaletinde, eski Mahabaleşvar kasabasının yakınlarından doğar. Toplam uzunluğu 1.290 km’dir. Önce doğu, sonra da güneydoğu doğrultusunda akarak Karnataka eyalet sınırına ulaşır; daha sonra doğuya doğru kıvrılarak eyaleti boydan boya geçer. Andhra Pradesh eyaletine girdikten sonra önce güneydoğuya, sonra da kuzey doğuya doğru akar ve Vicayavada’da bir delta oluşturarak Bengal Körfezien dökülür.

Krişna Irmağının verimli topraklarla kaplı geniş deltası kuzeydoğuda Godavari Irmağının deltasıyla birleşir. Ulaşıma elverişli olmayan ırmaktan, tarım alanlarının sulamasında yararlanılır. Vicayavada’daki bir savak, ırmağın akşını denetleyerek suyun deltadaki kanallara akmasını sağlar. Yılın belli dönemlerinde muson yağmurlarıyla beslendiği için, ırmağın taşıdığı su miktarında yıl içinde büyük iniş çıkışlar görülür; bu da ırmağın sulamada kullanılmasını olumsuz yönde etkiler. Krişna’nın başlıca kolları ırmağa kuzeyden katılan Bhima ile güneyden katılan Tungbhadra’dır. Tungabhadra üzerinde Hospet’te 1957’de bir baraj kurulmuştur.

İngilizcede : Krishna River olarak tanımlanıyor.

İlgili Makaleler

25 Yorum

 1. Trabzon şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 2. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 4. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Krişna Irmağı Nerededir ? , Kısa Bilgi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 5. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Krişna Irmağı Nerededir ? , Kısa Bilgi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 6. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 7. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Krişna Irmağı Nerededir ? , Kısa Bilgi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 8. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Krişna Irmağı Nerededir ? , Kısa Bilgi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 9. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 10. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 11. Nevşehir merkezden ben Adıl. Selamın aleyküm siten gerçekten çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 07-06-2020 09:21:25

 12. Manisa merkezden ben Özlem. selam arkadaşlar web siten ciddiyim dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 27-05-2020 19:43:17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu