Bilgi

Kristobalit Nedir ?

silisin (silisyum dioksit, SiO2), erime noktası olan 1.728*C ile 1.470*C arasındaki sıcaklıklarda kararlı olan biçimi.

İngilizce Adı : cristobalite

Bu sıcaklığın altında tridimile dönüşür. İki tür kristobalit vardır; bunlar, doğada 268*C’ye kadar ama kararlı olmayan sıcaklık kristobaliti ile 268*C’nın üzerindeki sıcaklıklarda rastlanan ama yalnızca 1.470*C’nin üzerinde kararlı olan yüksek sıcaklık kristobalitidir.

Doğal düşük sıcaklık kristobaliti genellikle korkayaçlardaki mikrokristalin kütlelerde ( opal) ya da lifli, sütunlu sferulitlerde (lüsatit) . Kristobalitin kimyasal bileşimi, koezit, keatit, löşatöliyerit, kuvars ve tiridimit ile aynıdır ama kristal yapısı onlarınkinden farklıdır.

İlgili Makaleler

25 Yorum

  1. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Kristobalit Nedir ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  2. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

  3. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  5. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

  6. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu