Bilgi

Kritik Nokta Nedir ?

Fizikte, bir sıvı ile buhaarının özdeş hale geldiği koşullar kümesi (bak. faz diyagramı).

Her madde için kritik noktayı belirleyen koşullar, kritik sıcaklık, kritik basınç ve kritik yoğunluktur.

Basit bir deney yardımıyla bu durum anlaşılabilir. Kapalı bir kap, kısmen sıvı ve kısmen buhar haldeki katışıksız bir maddeyle doldurulduğunda, ortalama yoğunluk kritik yoğunlğa eşit olduğu için kritik koşullar oluşabilir. Sıcaklık yükseldikçe buhar basıncı da arta ve gaz fazı giderek daha yoğun olmaya başlar. Sıvı giderek genleştikçe yoğunluğu azalır ve kritik noktada sıvı ve buharın yoğunlukları eşit durma gelir, bunun sonucunda da bu iki fazı ayıran çizgi yok olur. Başlangıçta ortalama yoğunluk çok düşükse, kritik sıcaklığa ulaşılmadan önce tüm sıvı buharlaşır. ilk ortalama yoğunluk çok yüksekse, sıvı genleşerek kabı doldurur.

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Kritik Nokta Nedir ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  2. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Kritik Nokta Nedir ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  5. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Kritik Nokta Nedir ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu